Yeni Porsche Panamera

Yeni Porsche Panamera spor otomobil performansını, seçkin sedan otomobillerin konforuyla bir araya getirerek artık daha geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Porsche, 630 hp Panamera Turbo S modeli ile sınıfında en iyi performansı sunma iddiasını başarıyla ortaya koyuyor. Model ailesinin en ileri performanslı modeli olan Panamera Turbo, önceki modelinin performans değerlerini açık ara geride bırakıyor. Porsche aynı zamanda, E-Performance stratejisini takip ederek 560 hp sistem güç çıkışı sunan; tamamen yeni bir çekiş düzenine sahip Panamera 4S E-Hybrid modeli şarjlı elektrikli hibrit otomobilleri yelpazesine ekledi. Önceki hibrit modellerle kıyaslandığında, tamamen elektrikli menzil yüzde 30’a kadar artırıldı. Geliştirilmiş şasi bileşenleri ve kontrol sistemleri, yeni nesil direksiyon ve lastiklerle bir araya gelerek konfor ve sportiflikte büyük ilerleme sağlıyor.

Turbo S: 3,1 saniyede 100 km/sa hız

630 hp güç ve 820 nm tork değerine sahip yeni Panamera Turbo S; içten yanmalı motora sahip önceki amiral gemisi Turbo modele kıyasla 80 hp daha fazla güç ve 50 Nm daha fazla tork sunuyor. Bu artış sürüş performansı üzerinde oldukça pozitif bir etki yaratıyor: Turbo S modeli Sport Plus modundayken 0 – 100 km/sa hızlanmasını yalnızca 3,1 saniye içerisinde tamamlıyor. Weissach’ta geliştirilen ve Zuffenhausen’da üretilen, önceki modellerden aşina olunan 4 litrelik V8 çift turbolu motor, otomobilin 315 km/sa’lik maksimum hıza ulaşabilmesi için kapsamlı bir şekilde yenilenmiş. Etkili gücü asfalta kontrollü bir şekilde aktarabilmek ve viraj alma performansını en üst düzeye çıkarmak için, üç odalı havalı süspansiyon, Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) ve Porsche Tork Yönlendirme Sistemi Plus (PTV Plus) dahil olmak üzere denge sistemi Porsche Dinamik Şasi Kontrolü (PDCC Sport) her bir model için ayrı olarak özelleştirilmiş ve optimize edilmiş.

::  Dünyanın ilk elektrikli ralli otomobili Opel'den geliyor

Nürburgring’in yeni rekorunun sahibi

Yeni Panamera Turbo S tavizsiz performansını efsanevi Nürburgring Nordschleife pistinde daha şimdiden kanıtladı; test pilotu Lars Kern dünyanın en zorlu yarış pistinde 20,832 kilometre uzunluğundaki turu tam olarak 7:29.81 dakikada tamamladı; böylece Panamera “executive otomobiller” sınıfında yeni bir resmi rekora imza attı.

Yeni Porsche Panamera

Daha sportif ve konforlu

Panamera GTS modelindeki V8 çift turbolu motor, güç sağlama odaklı olarak optimize edilmiş. Yeni Panamera GTS 480 hp ve 620 Nm güç değerleriyle bir önceki versiyonuna göre 20 hp daha fazla güç üretiyor. Güç çıkışı, motor hız sınırına doğru sürekli olarak artış gösteriyor. Bu bakımdan, güç üretimi atmosferik motora sahip klasik spor otomobillerle benzerlik taşıyor. Asimetrik olarak konumlandırılmış arka susturucuların yer aldığı yeni standart spor egzoz sistemi sayesinde geleneksel V8 ses özellikleri artık daha fazla ön plana çıkıyor.

Yeni Panamera ve Panamera 4 modelleri artık dünyadaki tüm pazarlarda; önceki modellerden aşina olunan 2,9 litre V6 çift turbolu motor ile donatılmış. 330 hp ve 450 Nm üreten otomobilin performansında bir değişiklik olmadı.

Şasi ve kontrol sistemleri, tüm yeni Panamera modellerinde daha sportif, aynı zamanda daha konforlu bir karakter sunmak üzere yapılandırılmış. Bazı sistemler sıfırdan uygulamaya koyulmuş. Örneğin, revize edilmiş Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) sönümleme konforunda fark edilebilir gelişmeler sağlarken; Porsche Dinamik Şasi Kontrolü Sport (PDCC Sport) elektrik yalpa stabilizasyon sistemi gövde stabilitesinin artmasını sağlıyor.

17,9 kWh batarya ve 54 km elektrikli menzile sahip 4S E-Hybrid

Porsche, yeni Panamera 4S E-Hybrid modeli ile daha performans odaklı şarjlı hibrit model sunuyor. Sekiz vitesli, çift debriyajlı PDK şanzıman ve 440 hp güç üreten 2,9 litre V6 çift turbolu motora entegre edilmiş 136 hp elektrikli motorun akıllı kombinasyonu toplamda 560 hp değerinde bir güç çıktısı ve 750 Nm’lik toplam sistem torku sunuyor. Bu bakımdan, performans değerleri oldukça etkileyici: standart Sport Chrono Paket ile kombine edildiğinde, 0 – 100 km/sa hızlanması 3,7 saniyede tamamlanıyor. Otomobil 298 km/sa maksimum hıza ulaşabiliyor. Toplam batarya kapasitesi, optimize hücreler kullanan önceki hibrit modellere kıyasla 14,1’den 17,9 kWh değerine yükseltilmiş ve daha da verimli bir enerji kullanımı elde etmek için sürüş modları optimize edilmiş. 4S E-Hybrid, tam elektrikli modda WLTP EAER City’ye göre (NEDC: 64 km’ye kadar) 54 km’ye varan menzile sahip.

::  DS ailesi DS 9 ile genişlemeye devam ediyor

Yeni Porsche Panamera

Çarpıcı görünüm için daha keskin hatlar

Yeni Panamera modellerinde (spor sedana ek olarak, çekiş sistemine göre Sport Turismo veya daha uzun aks mesafesine sahip Executive olarak sipariş edilebilirler) göz alıcı hava girişi ızgaraları, geniş yan soğutma açıklıkları ve tek çubuklu aydınlatma modülüne sahip, önceden opsiyonel olarak sunulan Sport Design ön taraf seçeneği artık standart olarak sunuluyor. Panamera Turbo S modelinin tamamen yenilenen ön tarafı; yatay olarak birleşen ve bu sayede otomobilin genişliğini ön plana çıkaran daha geniş yan hava giriş kanalları ve dış mekandaki yeni tasarlanmış unsurlarla farklılık kazanıyor. Çift Turbo ön farların ışık modülleri artık birbirlerinden daha uzak.

Arkada yer alan yenilenmiş ışık şeridi artık adapte edilmiş kontür ile birlikte bagaj bölmesi kapağı üzerinde kesintisiz olarak yanıyor. Bu sayede, yeni tasarlanmış iki LED arka ışık kümesi arasında bir bağlantı sağlanıyor. Yeni karartılmış özel tasarım arka ışık kümeleri, dinamik geliş/gidiş işlevleriyle birlikte GTS modellerinde standart olarak sunuluyor. Üç adet yeni 20 ve 21 inçlik jantların da seçenekler arasına eklenmesiyle birlikte toplamda artık 10 farklı dış tasarım seçeneği mevcut.

Güvenlik ve konfor için dijital bağlanabilirlik ve destek sistemleri

Porsche İletişim Yönetimi (PCM)kapsamında, geliştirilmiş Sesli Pilot çevrimiçi ses kontrol sistemi, güncel yol işaretleri, tehlike bilgileri için Risk Radarı ve kablosuz Apple CarPlay gibi ekstra dijital fonksiyonlar yer alıyor. Panamera artık standart olarak sunulan, yol işareti tanımaya sahip Şerit Takip Asistanının yanı sıra, Gece Görüşü Desteği, Şerit Değiştirme Asistanı, PDLS Plus ile LED matrix farlar, Çevre Görüş Kamerası ile Park Desteği ve Head-Up gösterge gibi geniş kapsamlı yenilikçi aydınlatma ve yardım destekleri de sunuyor.

::  Ford hafif ticari araçlarının motoru Mobil ile güvende

Yeni Panamera, Panamera 4, Panamera 4 E-Hybrid, Panamera 4 Executive modelleri Aralık ayında Türkiye’de Porsche Merkezleri’nde satışa sunulacak.

Yeni Porsche Panamera

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Hyundai’nin sedan modeli Elantra yenilendi

Hyundai, şimdi de sedan otomobil tutkunları ve aileler için makyajlı ELANTRA modelini Türkiye’de satışa sundu.

Hyundai’nin yeni yerli modelin adı belli oldu: Bayon

Hyundai, crossover sınıfındaki yeni SUV modelinin adını Bayon olarak paylaştı. B segmentinde konumlanan Bayon, Hyundai’nin Avrupa’daki SUV serisine giriş modeli olacak. Hyundai Bayon, 2021’nin ilk yarısında üretilmeye başlanacak.

Karşınızda yeni Toyota Land Cruiser Prado

Toyota, Yeni Land Cruiser Prado modelinin örtüsünü kaldırdı. Land Cruiser Prado, 70 yılı aşkın bir süredir güç ve dayanıklılığın simgesi haline gelen modelin tüm özelliklerini sunuyor.

Renault yeni coupe suv modelini tanıttı!

Renault ürün gamının tepe noktasını oluşturacak yeni coupe SUV modeli Rafale’in dünya lansmanı gerçekleşti.