Skoda, daha büyük, daha teknolojik ve daha dinamik hale gelen dördüncü nesil Fabia modelini Türkiye’de satışa sundu. Ülkemizde de sınıfının en beğenilen modellerinden biri olan Fabia, lansmana özel 379.900 TL’den başlayan fiyatlarla Skoda showroomlarındaki yerini aldı.

Her geçen nesilde daha iddialı hale gelen Fabia yeni nesliyle sınıfının en geniş otomobili olarak öne çıkarken aynı zamanda artan konfor özellikleri ve yüksek

Skoda Fabia dikkat çekici tasarımını yeni nesilde daha ileriye taşımayı başardı. Mevcut Skoda tasarım dilini atletik oranlarla daha dinamik hale getiren Fabia, bunu sofistike detaylarla da birleştirdi. sürüş dinamikleriyle de dikkat çekiyor.

Yeni dinamik tasarıma sahip Fabia’nın ön kısmını göz alıcı altıgen ön panjurla birlikte keskin ve daralan ön farlar domine ediyor. Bununla birlikte bagaj kapısına uzanan iki parçalı arka far grubu tasarımı, Yeni Skoda Fabia’nın arka tarafının da görsel olarak daha geniş ve etkileyici görünmesini sağlıyor.

Yeni Skoda Fabia

Modüler MQB-A0 platformuna geçiş yapan yeni Fabia, her açıdan önceki nesle göre iyileştirildi. Ağırlığı hemen hemen aynı kalmasına rağmen Fabia 4,108 mm ile önceki nesle göre 111 mm daha uzun oldu ve dört metre uzunluğu aşan ilk Fabia olarak öne çıkıyor. Önceki nesle göre 94 mm artışla 2,552 mm aks aralığına sahip Fabia’nın genişliği 48 mm artarak 1,780 mm oldu. Aynı zamanda yeni Fabia, 8 mm daha alçak olarak tasarlandı.

Büyüyen dış ölçüler, yaşam alanında da büyük bir genişleme sağladı. Skoda aynı zamanda zaten iddialı olan Fabia bagaj hacmini 50 litre artırarak 380 litreye çıkardı ve sınıfının en büyük bagaj hacmini sunma iddiasını devam ettirdi. Arka koltuklar katlandığındaysa, bagaj hacmi 1,190 litreye çıkıyor.

Yeni Fabia’da iki motor üç güç seçeneği alternatifi

Fabia, düşük tüketim yakıt tüketimine sahip 1,0 TSI motor seçeneğini iki farklı güç çıkışı ile sunuyor.  95 beygir gücündeki versiyon, 5 ileri manuel şanzımana sahip ve 175 NM tork üretiyor.  Bu versiyon, atmosferik motorlara kıyasla dinamik bir sürüş karakteri ortaya koyarak yüksek sürüş keyfi sunmak konusunda iddiasıyla öne çıkıyor. Yalnızca 7 ileri DSG şanzımanla tercih edilebilen 1,0 TSI motorun üst versiyonu ise 110 PS güç ve 200 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 9,9 saniyede tamamlayan bu ünite, 100 km’de ortalama 4,6 litre yakıt tüketerek verimlilik konusunda da iddialı değerler ortaya koyuyor.

 

Yeni Skoda Fabia