Hassan Tekstil

Otomotiv ve hijyenik ürünler başta olmak üzere, beyaz eşya, mobilya, yapı ve inşaat sektörlerine 9 farklı lokasyonda dokusuz tekstil üretimi gerçekleştiren Hassan Group, 7 ayrı şirketinde bin 200’ün üzerinde istihdam sağlıyor. Hassan Group, cirosunun yüzde 45’ini iç pazar, yüzde 55’ini ihracat ile elde ediyor.

1987 yılında kurulan grup şirketlerinden Hassan Tekstil, otomotiv sektörü için motor izolatörü, koltuk kılıfı astarı, koltuk arkası halısı, taban halısı, bagaj tabanı ve yan giydirmeleri, tavan kumaşı ve şapkalık gibi dokusuz tekstil üretimi gerçekleştiriyor.

Hassan Tekstil, global anlamda sektörde motor izolatörlerini üretebilen iki Avrupalı firmanın ardından; yeni üretim hatları ile birlikte bu firmalara küresel bir rakip olup pazardan pay almayı da hedefliyor.

Şişman: “Son yatırımla 74 milyon araçlık kapasiteye ulaştık”

Hizmet verdikleri en büyük sektörün otomotiv olduğunu belirten Hassan Tekstil Genel Müdürü Ahmet Şişman; “25 bin metrekarelik kapalı alandaki fabrikamızda 200 çalışanımızla yılda 30 bin ton dokusuz tekstil üretimi gerçekleştiriyoruz. Otomotiv, yapı, inşaat ve temizlik ürünleri gibi çeşitli sektörlere ürünler üreten fabrikamızda, toplam ihracatımızın yüzde 73’ünü otomotiv sektörüne gerçekleştiriyoruz. Arsa ve bina maliyeti hariç 12 milyon Euro’luk yatırımla kurduğumuz yeni hattımız ile birlikte; motor izolatörleri ürün grubundaki toplam kapasitemizi yıllık 74 milyon araçlık seviyeye çıkardık. Yeni hattımızda tercih ettiğimiz Hyperpunch teknolojisi ile de ürünlerimizde çok daha homojen yüzeyler elde edilebiliyoruz. Bu da bize, motor izolatörleri ürün grubunda yanmazlık, su ve yağ iticilik özelliklerindeki tüm standartları çok daha kolay sağlamamıza yardımcı oluyor.

Elektrikli araçlara özel ısıtma sistemi

Üretim teknolojilerine olduğu kadar araştırma ve geliştirme faaliyetlerine de yatırım yapan Hassan Tekstil, 2018 yılında cirosunun yüzde 1,73’ünü Ar-Ge faaliyetlerine aktarıyor. Bu oranın 2019 yılının sonu itibariyle yüzde 2’ye yaklaşması bekleniyor. Hassan Tekstil’in 2 Ar-Ge ve 2 Kalite Kontrol olmak üzere 4 laboratuvarı bulunan Ar-Ge departmanı, ulusal ve uluslararası 14 farklı patente sahip. Ayrıca Uluslararası Nonwoven Birliği (International Nonwoven Association – EDANA) tarafından düzenlenen Index Awards 2017’de Sürdürülebilir Ürünler kategorisinde En İyi Ürün Ödülü alan Hassan Tekstil’in mevcut Ar-Ge projeleri arasında ısıtmalı taban halısı da yer alıyor.

::  EQC ve EQS’den sonra tamamen elektrikli yeni Mercedes EQE Türkiye’de

Ar-Ge projeleriyle ilgili de bilgiler veren Ahmet Şişman sözlerini şöyle sürdürdü;

“Geleneksel otomotiv projelerine ilave olarak geleceğin otomobilleri olan elektrikli araçların ihtiyaçlarına odaklanmış durumdayız. Bu araçlarda elektrik tüketimi hayati bir önem taşıyor. İçten yanmalı motorun olmaması nedeniyle ihtiyaç duyulan iç ısıtma tertibatına alternatif çalışmalar bu açıdan çok önemli. Başka proje ortakları ile üzerinde çalıştığımız bir projede, araç tabanına yerleştirilen halıyı ısı üretebilen bir sistem haline getirmeyi hedefliyoruz. Böylece aşağıdan yukarıya doğru bir ısı dağılımı sağlanarak oldukça düşük enerji tüketimi ile araç çok hızlı bir şekilde ısınabilecek. Hatta beslemesi otomobilin batarya sistemi üzerinden olduğu için, daha araca binmeden akıllı telefonlar ile önceden çalıştırılabilecek.”

Şişman, Ar-Ge departmanının üzerinde çalıştığı bir başka projenin ise elektrikli araçlarda ses izolasyonu olduğunu da kaydederek; “Bu araçlarda motor olmaması nedeniyle, yol ve lastik sesi araç içerisinde daha fazla duyulabilir hale geldi ve Hassan Tekstil olarak bu konuda da özel bir Ar-Ge projesi yürütüyoruz” diye konuştu.

Kızılay ve Kızılhaç çadırları Hassan Tekstil’den

Otomotiv ürünlerinde elde ettikleri bazı bilgi ve birikimlerini Kızılay ve Kızılhaç gibi kurumlarla da paylaştıklarını ve bu kurumlar tarafından da çadır kumaşları için yeni bir standart oluşturulduğunu belirten Şişman; “Kızılay ve Kızılhaç’ın çadır kentleri için malzeme üreten bir firmayız. Onlarla ısıtmalı halı konusundaki projemizi anlattık. Çadır kentlerde büyük kolaylık sağlayacak olan projemiz detaylı ve zahmetli testler sonucunda onay aldı ve hatta bu projemiz uluslararası ödüle layık bulundu. Bugün geldiğimiz noktada; çadır kentler için daha önce zaruri olan elektrik tesisatını dahi gereksiz hale getirebildik çünkü ısıtma sistemi; başka bir proje ortağımızın desteğiyle tasarladığımız güneş enerjisi panelleri ile beslenebiliyor. Böylece her çadır, aydınlatma, ısınma ve hatta telefon şarj etme gibi ihtiyaçları için kendi enerjisini üretebiliyor” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Hyundai’nin sedan modeli Elantra yenilendi

Hyundai, şimdi de sedan otomobil tutkunları ve aileler için makyajlı ELANTRA modelini Türkiye’de satışa sundu.

Hyundai’nin yeni yerli modelin adı belli oldu: Bayon

Hyundai, crossover sınıfındaki yeni SUV modelinin adını Bayon olarak paylaştı. B segmentinde konumlanan Bayon, Hyundai’nin Avrupa’daki SUV serisine giriş modeli olacak. Hyundai Bayon, 2021’nin ilk yarısında üretilmeye başlanacak.

Karşınızda yeni Toyota Land Cruiser Prado

Toyota, Yeni Land Cruiser Prado modelinin örtüsünü kaldırdı. Land Cruiser Prado, 70 yılı aşkın bir süredir güç ve dayanıklılığın simgesi haline gelen modelin tüm özelliklerini sunuyor.

Renault yeni coupe suv modelini tanıttı!

Renault ürün gamının tepe noktasını oluşturacak yeni coupe SUV modeli Rafale’in dünya lansmanı gerçekleşti.