Mercedes-AMG GT Black Series

Bugüne kadar seri üretimde sunulan en güçlü AMG V8 motor, en etkileyici tasarım, en gelişmiş aerodinami, en iyi sürüş dinamikleri. Mercedes-AMG, yeni Mercedes-AMG GT Black Series’i geliştirirken sahip olduğu tüm bilgi birikimi ve deneyimi ortaya koyuyor. Yeni süper spor otomobil, markanın motorsporlarındaki geçmişini ve uzun yıllara dayanan otomobil geliştirme deneyimini bünyesinde barındırıyor. Ortaya ise 730 BG (537 kW) güce sahip bir V8 motor, etkin bir aerodinamik gövde ve heyecan uyandıran bir tasarıma sahip benzersiz bir otomobil çıkıyor.

Black Series, 2006 yılından bu yana Mercedes-AMG’de çok özel otomobilleri temsil ediyor. Bu, ödün vermeyen sportif yapı, etkileyici tasarım ve motorsporlarından seri üretime aktarılan teknoloji anlamına geliyor. Black Series, özel ve nadir otomobil anlamına geliyor. Black Series modelleri koleksiyoncuların garajlarında saklamak için üretilmiyor. Bir yol otomobili olarak geliştirilse de yüksek performanslı pist kullanımını destekliyor. Bu gelenekten doğan AMG GT Black Series, seri üretim bir Mercedes-AMG için imal edilmiş en güçlü AMG V8 motoruyla yollara çıkıyor.

Mercedes-AMG mühendisleri başarısı kanıtlanmış 4.0 litrelik Biturbo motoru kapsamlı bir şekilde elden geçirdi ve güç karakteristiği veya tork üretimi gibi nitelikleri çok daha iyi bir seviyeye taşıdı. AMG GT ailesinin bugüne kadarki üyelerininkinden bile daha fazla güç, çok hassas gaz tepkileri ve yüksek devir çevirme istekliliği olmak üzere kesin bir hedef belirlendi ve uygulandı.

Farklı tasarımlarıyla V8 motorlar

Mühendisler bir V8 motoru geliştirirken belli oranda bir özgürlüğe sahip oluyor. Bu, motorun karakteristiğini belirliyor. V8 motorlarda yaygın olarak iki tip uygulanıyor. Bunlardan biri AMG’nin de bugüne kadar tüm motorlarında uyguladığı ve her bir silindir sırasındaki krank pimlerinin birbirine 90 derece açıyla durduğu “Cross-Plane”. Diğeri ise tüm krank pimlerinin 180 derece açıyla birbirinin üzerine binerek dengelendiği “Flat Plane”.

::  Gupse Kaplan Peugeot Türkiye Pazarlama Direktörü oldu

Önden bir Cross-Plane krank miline bakıldığında ismini aldığı çarpı görülebiliyor. Bu yapının avantajı yüksek çalışma karakteri ve alt devirlerden itibaren yüksek tork üretimi sunuyor olması. Ve bir diğer önemli özellik ise karakteristik V8 sesi. AMG mühendisleri, hacmi ve buna bağlı olarak güç potansiyelini tam anlamıyla kullanabilmek için 4,0 litrelik V8 Biturbo motorun egzoz tarafını motorun iki silindir sırasının içine; “V”ye yönlendirdi.

Mercedes-AMG GT Black Series

Daha fazla güç için eşit salınımlı gaz çıkışları

Performansı artırmanın bir başka yolu, düz bir krank mili kullanmak. Flat Plane V8 motorda krank mili sıralı dört silindirli bir motordakine benziyor, ancak iki piston kolu bağlandığından çok daha geniş bir krank pimi bulunuyor. Flat Plane V8’de ateşleme 1-8-2-7 4-5-3-6 sıralamasıyla bir silindir sırasından diğerine atlayarak devam ediyor ve bu da gaz tepkimesini daha da iyileştiriyor. Bu, egzoz ve emme sisteminde eşit şekilde titreşen gaz çıkışları oluşturuyor ve bunların rezonansları performansı arttırmak için kullanılabiliyor. Bu uygulama çok daha istekli gaz tepkileri ile önemli bir avantaj daha sunuyor.

Mercedes-AMG GT Black Series

Mercedes-AMG’nin en güçlü seri üretim V8 motoru

Aslında GT Black Series’teki yeni motor, kuru karter yağlamalı AMG 4,0 litrelik V8 Biturbo motora dayanıyor ancak çok sayıda değişiklik nedeniyle şirket içinde M178 LS2 kodu ile anılıyor. Bu motor 6.700-6.900 d/d aralığında 730 BG (537 kW) güç ve 2.000-6.000 d/d aralığında 800 Nm tork üretiyor. Yeni eksantrik milleri ve yeni egzoz manifoldları, yeni ateşleme düzenine uyarlanırken böylece gaz tepkileri daha da iyileşiyor.

Tıpkı AMG GT 4-Kapı Coupe’nin en üst versiyonunda olduğu gibi Twin-Scroll turbo beslemeler sürtünme önleyici rulmanlara sahip ve bu onların tepkilerini iyileştiriyor. Ayrıca Black Series’te turbolarda daha büyük paller bulunuyor. Böylece iki turbo saatte toplam 1.100 kg hava basabiliyor. Doğrudan bir karşılaştırma yapmak gerekirse AMG GT R’de turbolar saatte 900 kg hava basıyor. Sürekli 7.000 d/d risk teşkil etmiyor ve maksimum devir sayısı 7.200 d/d ile elektronik olarak sınırlandırılıyor. İki adet intercooler ise havanın her daim ideal ısıda olmasını sağlıyor. Yeni motor siyah motor kapağı ile farkını görselliğine yansıtıyor.

::  Porsche'den 700 beygirlik Panamera hibrit

Mercedes-AMG GT Black Series

9 saniyenin altında 0’dan 200 km/s’ye

Motor yeni AMG GT Black Series’e tamamen özgün bir karakter kazandırıyor. Sadece üstün bir performans sunmakla kalmayan motor aynı zamanda sesiyle de büyülüyor. Doğal olarak ortaya hayranlık uyandıran performans değerleri çıkıyor. 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,2 saniyede ulaşan sporcu 9 saniyeden daha kısa bir sürede 0’dan 200 km/s hıza ulaşıyor. Maksimum hız ise 325 km/s.

Mercedes-AMG GT Black Series

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Hyundai’nin yeni yerli modelin adı belli oldu: Bayon

Hyundai, crossover sınıfındaki yeni SUV modelinin adını Bayon olarak paylaştı. B segmentinde konumlanan Bayon, Hyundai’nin Avrupa’daki SUV serisine giriş modeli olacak. Hyundai Bayon, 2021’nin ilk yarısında üretilmeye başlanacak.

Hyundai’nin sedan modeli Elantra yenilendi

Hyundai, şimdi de sedan otomobil tutkunları ve aileler için makyajlı ELANTRA modelini Türkiye’de satışa sundu.

Karşınızda yeni Toyota Land Cruiser Prado

Toyota, Yeni Land Cruiser Prado modelinin örtüsünü kaldırdı. Land Cruiser Prado, 70 yılı aşkın bir süredir güç ve dayanıklılığın simgesi haline gelen modelin tüm özelliklerini sunuyor.

Renault yeni coupe suv modelini tanıttı!

Renault ürün gamının tepe noktasını oluşturacak yeni coupe SUV modeli Rafale’in dünya lansmanı gerçekleşti.