Dünya genelinde yaptıkları çarpışma testleri ve raporlarımı ile kabul görmüş Euro NCAP günümüzde de hemen hemen bütün otomobillere güvenlikleri ile ilgili değerlendirmeler yapıyor.

Ülkemizde olduğu kadar dünyada da oldukça yüksek satış rakamlarına sahip olan ve bizleri Crossover – SUV segmenti ile tanıştıran öncü model Qashqai’nin ilk nesilden günümüze kadar uzanan gelişimini sizlere iki video ile göstermek istedik. Qashqai’nin Euro NCAP macerası ilk olarak 2007 yılına ait aracı ile başladı. 2007 yılına ait olan aracın çarpışma testi videolarını bulduğumuz videoya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

O dönemde yapılan testler elbette günümüz standartlarına kıyasla büyük farklılıklar gösteriyor. Yetişkin ve çocuk güvenliği konusunda Qashqai bahsettiğimiz yılda büyük bir başarı elde etmeyi başarmış. Yetişkin güvenliğinde 5 yıldız üzerinden 5 yıldız; çocuk güvenliğinden de 5 yıldız üzerinden 4 yıldız alan otomobil, yaya güvenliği kriterinde ise diğerleri kadar yüksek bir başarı gösteremiyor. Yaya güvenliğinde 4 yıldız üzerinden 2 yıldız alan otomobilin, genel ortalaması ise 14 puan üzerinden 11 puan oluyor.

2014 yılında tanıtılan ve günümüze kadar küçük makyajlar ile gelen yeni nesil Qashqai ise sahip olduğu çeşitli güvenlik donanımları ve teknoloji ise ağabeyinden doğal olarak daha yüksek puan almayı başarıyor. Euro NCAP genel ortalaması 5 yıldız olan yeni Qashqai ise yetişkin yolcuda %88; çocuk yolcuda %83, yaya güvenliğinde %69 ve şehir güvenliğinde %79 başarı puanlarına sahip oluyor.

Euro NCAP | Nissan Qashqai – 2007 model

Euro NCAP | Nissan Qashqai – 2014 model