Fransız Le Figaro gazetesi bugün Renault yönetim kurulunun bu birleşmeyi ele almak üzere toplanacağını yazması üzerine aylardır konuşulan iddialar daha da netleşti. Wall Street Journal, New York Times ve Routers gibi ciddi kaynaklar da görüşmeyi doğruladı. Nissan, Renault’nun yüzde 15’lik hissesine, Fransız firma Japon ortağının yüzde 43’lük hissesine sahip. Renault Fiat ortaklığı için geri sayım başladı.

15 MİLYONLUK REKOR SATIŞ OLUR

İddialara göre Renault’nun başına geçen Jean-Dominique Senard bu işlemi hızlandırmanın peşinde. Bununla birlikte yeni CEO’nun FCA’i de bu ortaklığın içine almak istediği belirtiliyor.

Japon ve Fransız firmaların gücünü birleştirmesinin ardından denkleme FCA’i de sokmak istedikleri söylenirken, bu ortaklığın Toyota ve Volkswagen gibi büyük şirketlerin önüne geçeceğinin de altı çiziliyor.  Financial Times’ın iddialarına göre Renault Nissan ortaklığı 12 ay içerisinde FCA’i satın alma işlemlerine başlayacak. Birleşme gerçekleşirse Bursa’da üretim yapan Renault ve Tofaş fabrikaları da bir anlamda ortaklık şemsiyesinin altına girmiş olacak.

Geçtiğimiz yıl 10.8 milyon araç satan Renault ittifakı, FCA ile birleşirse toplam 15 milyondan fazla satış yapıp, 10.83 milyon satışı yakalayan VW Grubu’nu geçeceği konuşuluyor.