Dünya genelinde yaptıkları çarpışma testleri ile kabul görmüş Euro NCAP kuruluşu, yeni bir çarpışma testi ile yeniden karşımızda. Toyota’nın geçtiğimiz günlerde tanıttığı yeni Yaris modelini test eden Euro NCAP, Yaris’in gücenliğine 5 yıldız verdi.

Yetişkin yolcu, çocuk yolcu, yaya güvenliği ve çevre güvenliği olmak üzere dört ana başlık altında otomobilleri değerlendiren Euro NCAP’ten Toyota Yaris, güvenlik donanımları ve sağlıklığı ile kendini kanıtlamayı başardı. Yapılan testlerde 100 üzerinden yetişkin yolcu güvenliği 86 puan, çocuk yolcu güvenliği 81 puan, yaya güvenliği 78 puan ve çevre güvenliği 85 puan aldı.

Aracın test videosunda özellikle yandan gelen darbelerde gövdesinin çok fazla bükülmediğini görüyoruz. Koltukların yanlarında yer alan airbagler, yolcuların bu tarz çarplarda daha az zarar görmesini sağlıyor. Ek olarak direk önden yaşanabilecek çarplarda ise aracın ön tarafı hasar alırken yaşam alanına çarpmanın şiddeti yansıtılmadan sönümleme başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

Kör noktalardan çıkan yayalara karşılık frenleme konusunda biraz geç kaldığı için puanı kırılan Yaris, buna rağmen temas etmeden testleri geçmeyi başarıyor.

Toyota Yaris Çarpışma Testi videosu