Toyota Yaris Çarpışma Testi

Dünya genelinde yaptıkları çarpışma testleri ile kabul görmüş Euro NCAP kuruluşu, yeni bir çarpışma testi ile yeniden karşımızda. Toyota’nın geçtiğimiz günlerde tanıttığı yeni Yaris modelini test eden Euro NCAP, Yaris’in gücenliğine 5 yıldız verdi.

Yetişkin yolcu, çocuk yolcu, yaya güvenliği ve çevre güvenliği olmak üzere dört ana başlık altında otomobilleri değerlendiren Euro NCAP’ten Toyota Yaris, güvenlik donanımları ve sağlıklığı ile kendini kanıtlamayı başardı. Yapılan testlerde 100 üzerinden yetişkin yolcu güvenliği 86 puan, çocuk yolcu güvenliği 81 puan, yaya güvenliği 78 puan ve çevre güvenliği 85 puan aldı.

Aracın test videosunda özellikle yandan gelen darbelerde gövdesinin çok fazla bükülmediğini görüyoruz. Koltukların yanlarında yer alan airbagler, yolcuların bu tarz çarplarda daha az zarar görmesini sağlıyor. Ek olarak direk önden yaşanabilecek çarplarda ise aracın ön tarafı hasar alırken yaşam alanına çarpmanın şiddeti yansıtılmadan sönümleme başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

Kör noktalardan çıkan yayalara karşılık frenleme konusunda biraz geç kaldığı için puanı kırılan Yaris, buna rağmen temas etmeden testleri geçmeyi başarıyor.

Toyota Yaris Çarpışma Testi videosu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Hyundai’nin sedan modeli Elantra yenilendi

Hyundai, şimdi de sedan otomobil tutkunları ve aileler için makyajlı ELANTRA modelini Türkiye’de satışa sundu.

Hyundai’nin yeni yerli modelin adı belli oldu: Bayon

Hyundai, crossover sınıfındaki yeni SUV modelinin adını Bayon olarak paylaştı. B segmentinde konumlanan Bayon, Hyundai’nin Avrupa’daki SUV serisine giriş modeli olacak. Hyundai Bayon, 2021’nin ilk yarısında üretilmeye başlanacak.

Karşınızda yeni Toyota Land Cruiser Prado

Toyota, Yeni Land Cruiser Prado modelinin örtüsünü kaldırdı. Land Cruiser Prado, 70 yılı aşkın bir süredir güç ve dayanıklılığın simgesi haline gelen modelin tüm özelliklerini sunuyor.

Renault yeni coupe suv modelini tanıttı!

Renault ürün gamının tepe noktasını oluşturacak yeni coupe SUV modeli Rafale’in dünya lansmanı gerçekleşti.