V Weekend Sports

Dünyada bir ilk olacak olan festivale gelen ziyaretçiler güreşten aile maratonuna, bisikletten okçuluğa pek çok farklı spor dalını tanıyıp deneyimleyebilecek. İstanbul Valiliğinin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğünün destekleri ve Türkiye’nin önde gelen büyük kulüpleri ve branş federasyonlarının katılacağı V Weekend Sports Festivali’ni ziyarete gelen gençler, anne, baba ve çocuklar eğlenip mutlu olacakları bir ortam bulacaklar.

Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, “Intercity İstanbul Park Pisti’nde yılın 300 günü etkinlik ve aktivite var. İstiyoruz ki bu devasa ve eşsiz tesis daha verimli kullanılsın. Intercity olarak bundan sonra Intercity İstanbul Park’ı artık festivallerle halkımızın kullanımına açacağız. Amacımız her 3 ayda bir burada değişik festivaller yaparak insanların eğlenmesini, ailecek haftasonunu keyifli geçirmelerini sağlamak. Geçen yıl ilkini yaptığımız V Weekend Motoring büyük ilgi gördü ve iki günde 40 binin üzerinde ziyaretçi ağırladık. 2019’un ilk festivali V Weekend Sports’da 3 gün sürecek sağlıklı yaşam ve spor festivalimiz olacak ve burada genç yaşlı herkesin ilgi duyduğu spor branşlarına yer vereceğiz. Her aktivite veya etkinlik hem yetişkin hem de çocuklara uygun olacak ve girişi ücretsiz olan festivalimizde herkes iyi vakit geçirecek. 150 bin kişinin ziyaret etmesini beklediğimiz festivalimiz için 45-50 kişilik bir ekiple 3-4 aydır aralıksız çalışıyoruz” dedi.

::  Eskişehirliler Egea ile piste çıkmaya hazırlanıyor

V Weekend Sports’ta neler olacak?

3 gün boyunca İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasından İETT otobüsleriyle ulaşım imkanı sunulacak olan etkinliğin içerisinde şunlar olacak:

 • 25 ülkeden 150 sporcunun yarışacağı bir crossfit şampiyonası
 • Binden fazla sporcunun katılacağı bisiklet yarışı
 • Profesyonel sporculara ve amatörlere açık farklı konseptlerde koşu yarışları
 • Motosiklet ve egzotik otomobillerden oluşacak pist günleri
 • Devasa dron parkı ve dron yarışları
 • e-gaming ve e-spor yarışmaları
 • Basketbol ve Voleybol federasyonlarının deneyim alanları ve turnuvaları
 • Farklı dallardan spor federasyonlarının deneyim ve spor alanları
 • Tenis federasyonu tarafından hazırlanan deneyim alanı
 • Okçuluklar Vakfı ile gelenekselden modern okçuluk sporuna uzanan okçuluk deneyim alanları
 • Paintball, dart alanları, bocce, mini golf alanları
 • İzcilik eğitimleri,
 • Kürek yarışları turnuvaları
 • Dövüş sporları deneyim ve şov alanları
 • Yoga, Pilates, Zumba, Spinning, Step alanları
 • İstanbul Atlı Spor Kulübü tarafından getirilecek poniler, çocuklara ponileri sevme ve onlara alıştırma etkinlikleri
 • Gün boyu canlı müzik performansları
 • Birçok seminer, ünlü sporcu söyleşileri ve workshoplar
 • Kısacası spora dair her daldan bir çok farklı deneyimin yaşanacağı, eşi benzeri görülmemiş, gençlere, çocuklara, ailelere farklı bir deneyim yaşatacak Türkiye’nin en büyük sağlıklı yaşam ve spor festivali

Ak: “Her krizde ayakta kalmayı başardık”

Vural Ak, otomotiv ve filo kiralama sektöründe yaşanan şokun gelişini 2017 Eylül ayında öngördüklerini söyledi. Ak şöyle konuştu: “2018’de böyle olacağının önceden işaretleri vardı. Geçen yıl bir toplantıda piyasa böyle giderse, birkaç ay sonra araç kiralamadaki büyük oyuncuların zarara gireceklerini söylemiş ve gerekçelerimizi de sunmuştuk. Zayıf sermaye yapısı, çok yüksek ve döviz ile borçlanma, 2. el araç piyasasında beklentilerin rasyonel olmaması bu durumun göstergeleriydi. Aslında biz vücudun kan tahlilini yapmıştık. Çıkan sonuçlar net şekilde ortadaydı. Sana bana göre değişen yorumlar değildi. 4-5 ay sonra da teşhisimizin doğru olduğu ortaya çıktı. Bunları söylediğimiz için gereksiz saldırılara uğradık. Biz aslında teşhiste bulunmuştuk. Bu bizim, işimize olan saygımızın ve işimizi iyi bildiğimizin bir göstergesidir. Dinleseler ve önlem alsalar bu duruma düşmezlerdi.

2018 yılında filo kiralama sektörü 90 bin araç aldı. Tüm otomobil sektörü 650 bin adetle kapandı. 2017 yılında filo camiası 150 bin adet araç almıştı. Bu rakam 2015 ve 2016 yıllarına baktığımızda yıllık 150-250 bin adetlerdeydi. Son 3 yılın toplam otomotiv pazarı rakamlarına baktığımızda 750 bin adetlik ortalama satıştan bahsedebiliriz ve bu rakam içerisinde filo kiralamanın da payı yılda yaklaşık 250 bin adet görülüyordu. Bu rakam beni şaşırtıyordu, çünkü o kadar kiralama olmuyordu. Bu araçlar nereye gidiyordu? Gördük ki bu alınan araçlar kiralamaya gitmeden spot piyasaya 2. el olarak satılıyordu. Bu sürdürülebilir bir iş modeli olmaktan çıkmıştı, çünkü aracı kiralamadan spot piyasada satarsan, sonrasında o araç dönüp dolaşıp senin showroom’unda satılan perakendeye gidecek aracın fiyatını da vurur. Toplam satışın neredeyse yarısı filoya gidiyordu. Ama bu 250 bin aracın sadece 100 bini kiraya gidiyordu. Kalan 150 bin de spot piyasada satılıyordu. Bu sektöre ciddi zarar verdi. Ancak piyasanın sıkışması ve bankaların kredi vermedeki isteksizliği, öncelikle bu spot piyasayı ortadan kaldırdı”

20 yıl boyunca kar payı vermeyerek şirket kazancını içeride tuttuklarını ve böylece şirketin güçlü yapısını koruduklarını da belirten Ak, “Piyasada durgunluğun en ağır hissedildiği 2018’in Ağustos ayından Ekim ayına kadar olan süreçte otomobil alımına devam ettik. Ayrıca sektörümüzde halen kredi alma noktasında sıkıntı yaşanıyor ama sağlam finansal yapımız sayesinde 2018 Kasım ayından bu yana bizim kredi kullanmayla ilgili bir sıkıntımız yok” dedi. Ak ayrıca Kasım’dan bu yana kredi almakta sıkıntı yaşamamalarına rağmen, faizlerin yüksek olması nedeniyle her araç için de kredi kullanmadıklarını da söyledi.

“2019’da 2.5 milyar TL yatırım yaparak büyümeye devam edeceğiz”

“Mevcutta 36 bin adetlerde olan filo büyüklüğümüzü 2019 sonuna kadar 50 binli adetlerin üzerine çıkartmayı hedefliyoruz. Araçların ortalama fiyatlarının 125-150 bin TL bandında olduğu düşünüldüğünde, bu yıl alacağımız yaklaşık 20 bin yeni araç için 2.5 milyar TL’lik yatırım gerçekleştirmiş olacağız. Bu rakamın 1 milyar TL öz sermayemiz, 1.5 milyar TL banka destekli olacak” diyen Ak, sözlerini şöyle sürdürdü “İlk çeyrekte 69 binlik satışın 8 binini filo şirketleri aldı. Bunun 3 binini sadece yazın araç kiralayan turistik günübirlik kiralamacılar aldı. Kalan 5 bininin de 3 bin 100 adedini biz aldık ve pazar payımız da yüzde 62 oldu. 2019 yılı için toplam otomotiv pazarı satış öngörümüz 350-400 bin adet olacağı yönünde. Bunun içerisinden de 40 bin adedinin filo kiralamacılar olacaktır ve yine bunun da 20 binini biz almayı hedefliyoruz. Bu da yıl bazında yüzde 50’lik pazar payına ulaşacağımız anlamına geliyor. Nisan ayı itibarı ile artan adetlerle araç alımlarımız devam edecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Drift sezonu açıldı!

Türkiye Drift Şampiyonası’nın ilk yarışı 10-11 Haziran tarihlerinde TOSFED Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.

Doğa tutkunları İstMarina AVM’de buluşuyor

“Doğa’da Yaşam İstMarina AVM’de” etkinliği kapsamında heyecan, macera ve adrenalin arayanlar, İstMarina AVM’de bir araya geliyor.

Dünyaca Ünlü Elektrikli Otomobil Yarışı FIA-ETCR, Türkiye’ye Geliyor!

Tamamen elektrikli otomobillerin kıyasıya mücadele ettiği uluslararası motor sporları organizasyonu FIA-ETCR’de 2022 yılındaki yepyeni döneminde EMSO Sportif katkıları ile takvimde Türkiye de yer alıyor.

Formula 1, 9 yıl sonra Türkiye’ye geri döndü

DHL, Formula 1 tarafından revize edilen sezonun bir parçası olacağı onaylanan Türkiye Grand Prix’sinin isim sponsorudur. Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix 2020, 13-15 Kasım tarihleri arasında Intercity İstanbul Partisinde düzenlenecek.