Yamaha’nın scooter ailesinde önemli bir yer alan Xmax’in küçük kardeşi Nmax, tasarımı, performansı ve yakıt tüketimi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Özellikle tasarım konusunda kardeşi Xmax gibi sert bir görünüme sahip olan motorun şık göründüğünü belirtmeliyim. Nmax, farların tasarımı ve aşağılara doğru konumlandırılan sinyallerle beraber sert bir yüze sahip. Yan taraftan bakıldığında ise gövde çizgilerinin ön taraftan başlayıp arka tarafa kadar akıcı bir şekilde devam ettiğini görüyoruz. Motorun arka tarafı ise ön tarafına göre nispeten daha yumuşak hatlarla tasarlanmış.

Nmax’in göstergesi ihtiyacınız olan bilgileri sizlere sunmayı başarıyor. Anlık yakıt tüketimi, yakıt miktarı, hız ve yaptığınız km gibi verilere bu ekran üzerinden ulaşabilmek mümkün. Bu segmentte yer alan bir model için yeterli bilgiler sunan gösterge paneli ihtiyaçları karşılamayı başarıyor.

yamaha nmax 155

Motorun selesinden biraz bahsedecek olursak bir miktar sert. Sportif bir karaktere sahip olan motorun sertliğini selesine oturduğunuz andan itibaren hissetmeye başlıyorsunuz ve uzun yolculuklarda belli bir süreden sonra dinlenmeniz gerektiğini sizlere hatırlatıyor. Tabii seleden bahsetmişken sele altından da bahsetmekte fayda var. Nmax’in selesinin altında yer alan alana bir tam boy kaskınızı, eldiveninizi ve ortalama boyutlardaki bir bel çantasını da yerleştirebilmek mümkün. Eşyalarınız için fazlasıyla alana sahip olan bu model, boyutlarına göre oldukça başarılı.

Performans tarafına değinmek gerekirse, biz Nmax 155 modelini test ettik. Tek silindirli motor, şehir içerisinde oldukça atik ve 0’dan 80 km/s hıza oldukça hızlı ulaşabiliyor. 80 km/s hızdan sonra kullanıcısına bağlı olarak 120 km/s biraz daha sakin bir şekilde çıktığını söylemekte fayda var. Kullandığımız süre boyunca gerek şehir içerisinde gerekse de uzun yolda deneyimlediğimiz model ile en fazla 2.9 litrelik bir tüketim verisi elde ettik ama bu verinin ulaşabildiğimiz en fazla değer olduğunu belirtelim. Bu değer dışında ortalama tüketim verimiz 2.3 lt seviyelerindeydi. Performanslı olduğu kadar yakıt konusunda da başarılı olan model, bu noktada bizim beğenimizi kazanmayı başardı.

Genel anlamda oldukça başarılı olan modelin beğenmediğimiz iki noktası bulunuyor. Bunlardan birinci süspansiyonlarının sertliği. Yamaha genel olarak bütün modellerinde diğer markalara oranla biraz daha sert bir süspansiyon tercih ediyor. Alışana kadar sizi rahatsız etsede alıştıktan sonra onunla yaşayabiliyorsunuz. Bir diğer beğenmediğimiz nokta ise fiyatı! Maalesef Nmax’in satış fiyatı ülkemizde bir miktar yüksek fakat segmentte yer alan diğer modellere göre ortalamanın 2-3 bin TL üzerinde olduğunu düşünürsek kabul edilebilir bir fiyatlandırmaya sahip fakat biz daha uygun olmasını isterdik.