Avrupa’da bir çok ülkeden gazetecilerin yer aldığı Car Of The Year organizasyonun yeni kazananı belli oldu. Yılın otomobili yarışmasında (Car Of The Year) bu sene rekabet oldukça çekişmeli geçti.

30 otomobil arasından finale kalmayı başaran 7 model arasında kazanan isim belli oldu.

Finale kalmayı başaran isimler arasında yer alan modellere hatırlayacak olursak; Toyota Yaris, Fiat 500, Cupra Formentor, Volkswagen ID.3, Skoda Octavia, Land Rover Defender ve Citroen C4 finalist modeller olarak yer alıyordu.

22 ülke’den 59 juri üyesi tarafından oylanan otomobillerden her bir jüri üyesi, finale kalan 7 otomobilden en az 5 tanesine puan vermek zorundaydılar. Puanlamayı yaparken 25 puan üzerinden dağılım yapan juri üyeleri yılın otomobilini seçti.

Yılın otomobili Toyota Yaris oldu

Bu yıl elektrikli ve hibrit otomobillerinde içerisinde yer aldığı yarışmada Toyota Yaris’i en çok zorlayan iki rakibi oldu. Fiat 500 ilk başlarda puan anlamında Toyota Yaris’e oldukça yakındı ama sonuçlar açıklandıkça aradaki fark giderek açılmaya başladı.

Cupra Formentor’de Toyota Yaris’i zorlayan rakipler arasında yer aldı. Sonuçlar açıklanırken aradaki farkı bir azaltan bir arttıran Cupra Formentor, Toyota’nın başarısına yakalayamadı.

Yarışmanın sonunda juri üyelerinden toplamda 266 puan alarak kazanan model Toyota Yaris oldu. İkinci olan model ise Yaris’in 26 puan gerisinden gelen Fiat 500 240 puan, üçüncü olan isim ise Cupra Formentor 239 puan aldı.

Yılın otomobili yarışmasında finale kalan modeller

1- Toyota Yaris – 266 Puan
2- Fiat 500 – 240 Puan
3- Cupra Formentor – 239 Puan
4- Volkswagen ID.3 – 224 Puan
5- Skoda Octavia – 199 Puan
6- Land Rover Defender – 164 Puan
7- Citroen C4 – 143 Puan