2021 yılında Brüksel Ticari Araç Fuarı’nda görücüye çıkan Opel Vivaro, 20. yaşını kutluyor.  Bu tarih, aslında Opel Vivaro için bir başarı hikayesinin de başlangıcı. Kısa sürede Opel’in ticari araç stratejisinde kilit bir rol üstlenen Opel Vivaro, “2021 Yılının Uluslararası Ticari Aracı” ödülünün sahibi ilk nesil, emisyonsuz ve tamamen elektrikli Opel Vivaro-e’nin de öncüsü.

Bugüne kadar bir milyonun üzerinde Opel Vivaro üretildi. Bu sayı, Opel Vivaro’nun müşteriler arasında ne kadar popüler olduğunu ve Opel ticari araç filosu için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. 2019 yılının ilkbaharında üçüncü nesli ile yollara çıkan Opel Vivaro’nun ürün gamında dizel dışında batarya elektrikli yeni Opel Vivaro-e de bulunuyor.

Kullanım verimliliği ve çekici tasarımla ideal kombinasyon

Opel Vivaro’nun yenilikçi tasarımı hafif ticari araçlar pazarında benzersizdi. Çekici bir tasarıma sahipti aynı zamanda fonksiyonel ve verimli bir kullanımı da beraberinde sunuyordu. Opel Tasarım Başkanı Hans Seer: “Opel Vivaro’da bir binek otomobilde olduğu gibi tasarıma çok önem verdik.” sözleriyle Vivaro’nun tasarımına verilen önemin altını çizdi. Özellikle yüksek tavanlı yapısı çok beğenilmişti. Sunduğu cömert bir baş mesafesinin yanı sıra, binme-inme kolaylığıyla da hafif ticari araç kullanıcılarının beğenisini kazanmıştı.

Opel Vivaro, 2001 yılında önden çekişli, 20 farklı versiyonla pazara sunuldu. İki farklı gövde uzunluğu ve bunun yanı sıra kapalı kasa, camlı veya açık şasi olmak üzere üç farklı gövde tipi bulunuyordu. Kısa versiyon 5 m3 taşıma alanı sunarken uzun versiyon ise üç Euro paleti taşıyabiliyordu.

Sahip olduğu zengin donanımları ve binek otomobil tadında sürüş özellikleriyle Opel Vivaro, Uluslararası Yılın Van Ödülü (IVOTY) jürisinin de dikkatini çekti ve “2002 Yılın Uluslararası Ticari Aracı-IVOTY” seçildi.