Ford Kuga testi

2020’de model atağı ile iyi bir yıl geçiren Ford 2021 için de iddialı. Gerek markanın daha önce başlattığı “Bir Başka” felsefesi, gerekse modellerini yenilemesi sayesinde 2021 Ford için iyi bir yıl olacağı gibi görünüyor.

Son dönemde ürün gamına dahil olan yeni Kuga ve Puma ise Ford’un nihayet uzu zamandır eksiği olan bir alanda var olmasını sağlıyor. Önceki nesil Kuga’nın ekonomik küçük hacimli dizel motoru olmasına karşılık model çok fazla sportif bir tasarıma sahip olmaması nedeniyle istenilen başarıyı göstermemişti. Ancak şimdi durum değişti.

Sportif bir SUV olmayı başarmış

Ford Kuga’nın ön tasarımına baktığımız zaman biraz Amerikan biraz Avrupa esintileri taşıdığını görüyoruz. Ön taraftaki ilk değişim farlar ile başlamış. Farlar ve tamponun değiştirilmesi sonucu araca bambaşka bir yüz kazandırılmış. Ön ızgarasına baktığımız zaman ise yeni tasarım bir ürünün adapte edildiğini görüyoruz. Eski kasalarda kullanılan ince ızgara yerine çok daha büyük ızgara tasarlanmış ki daha güçlü görünmesi nedeniyle bu değişim bakışları üstüne çekiyor.

Arka tarafında ise iki parçalı stop lambaları, büyük tampon ve çift çıkışlı egzoz genel tasarım bütünlüğünü devam ettiriyor. Test aracımız ST-Line donanıma sahip olduğu için standart modelden daha farklı görünüyor.

Ford Kuga’nın iç kısmına geçtiğimiz de ise her zamanki gibi kaliteli malzemeler bizleri karşılıyor. İç mekanda tanıdık kumandalar kullanılmış. Ford’un geliştirdiği yeni nesil SYNC ile basit ses komutları vererek bazı özelliklerini rahatça kullanabiliyorsunuz. Apple CarPlay ve Android Auto sistemleri sayesinde cep telefonlarınızı ekranın 8 inç büyüklüğündeki bilgi – eğlence ekranına aktarabiliyorsunuz.

Yaşam alanında ise Kuga oldukça ferah bir ortam sağlıyor. Ön tarafta yaptığımız yolcuk ile arkada yaptığımız yolcuklarda sunulan konfor seviyesi neredeyse aynı diyebilirim. Aracın kullanışlı bagaj alanı sayesinde de 5 kişilik bir ailenin tüm yükü sorun olmadan taşınabiliyor.

::  2019 Mercedes CLA 300 Bin TL'ye geliyor

Ford Kuga testi

 

Bildiğimiz motor ama yeni gövde de farklı karakterde

Kuga’nın 1.5 TDCI motoru 120 HP güç ve 300 Nm tork üretiyor. Bu motora 8 ileri PowerShift şanzıman eşlik ediyor. Fabrika verilerine göre bu motor 100 km/s hıza 12.0 saniyede çıkıyor. Yine fabrika verilerine göre şehir içi yakıt tüketimi 5.1 litre, şehirler arası ise 4.2 litre ve ortalama yakıt olarak ise 4.7 litrelik değer sunuyor. Test sürecinde elde ettiğimiz 6.0 litrelik değer aracın özellikleri düşünüldüğünde oldukça iyi bir sonuç.

Kuga’nın 1.5 litrelik motoru alt devirlerde biraz cansız olsa da devir yükseldikçe hızlanma isteği artıyor. Şanzımanın hızlı vites geçişleri sayesinde isterse performanslı isterseniz de konforlu sürüşleri tercih eden Kuga her iki durumda da size ihtiyacınızı sunma konusunda bir sıkıntı yaşatmıyor.

Ford Kuga’nın başlangıç fiyatı aracın özelikleri göz önüne alındığında ortalamalar içinde kalıyor. Ne yazık ki bu tarz SUV’lar için artık 450 – 500 bin TL ortalama kabul ediliyor. Araçla alınacak donanıma bağlı olarak satış fiyatı rakipleriyle benzer seviyeye yükseliyor. Sunulan aksesuarsa oldukça zengin.

Ford Kuga testi

Ford Kuga testi sonucu

Ford Kuga gerçekten çok iddialı bir model halini almış. Son dönemde büyüyen ve model sayısı artan SUV’lar içinde Kuga ekonomik ve iddialı motoru ve dengeli sürüş karakteri ile pek çok tüketicinin isteklerini bir araçta toplamayı başarmış.

Ford Kuga testi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mercedes Benz Vito 119 – Teknolojisi ile fiyatı da arttı

Mercedes-Benz Vito, otomobil olarak satın alınabilmesinin avantajı ile geniş ailelerin tercih ettiği modeller arasında yer alıyor. Son yapılan güncelleme ile birçok beklentiyi de karşılamayı başaran model, vergiler ve döviz kuru yüzünden fiyatıyla yine can yakacak.

Baz donanımda bile dolu dolu – Toyota Yaris Testi

Küçük sınıf otmobillerin yetenekleri her geçen gün artıyor. Toyota Yaris’de bu konuda kendini önceki nesle göre bir hayli geliştirmeyi başardı.

Küçük Mercedes büyük oynuyor! Mercedes GLA 200 test

Mercedes, premium araç sınıfındaki rolünün farkında ve kullanıcıları için her modelinde daha…

Yeni motor ile gelen tazelik Nissan Qashqai 1.5 dci

Nissan, bir süredir satışta olan modeli Qashqai’nin motor seçeneklerini yeniledi. Yenilenen seçenekler ile model bir süre daha tazeliğini korumayı planlıyor.