Mercedes Benz Vito 119 test

Mercedes-Benz Vito aslında ticari araç olsa da ruhsatında binek otomobil yazıyor. Bu da onun için önemli bir artı. Bu sayede model de 8 kişilik kapasitesine rağmen İstanbul’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçebiliyor, vergilendirmeleri ve TÜV muayene prosedürleri ticari araçlardan farklı. Hal böyle olunca son dönemde kalabalık aileler veya hafta içi araçlarını işlerinde hafta sonu ise binek olarak kullanmak isteyenler bu modele yöneldi.

Şu anda bu tarz araçlar içinde bu model dışında Ford Custom, Peugeot Traveller veya VW Caravelle modelini de görmek mümkün. Seçenek çok olmadığı için rekabet bu modellerde yüksek. Vito bu sınıfta en çok tercih edilen modellerden.

Mercedes Benz Vito 119 test

Ana hatlar korunuyor

Bu tarz modellerde tasarımlar çok cesur olamıyor. Birkaç marka bunu denemiş olsa da genel olarak düz çizgilerin kullanıldığı tasarımlarda abartıdan kaçınılıyor. Vito modelinde de benzer bir durum söz konusu. Aracın 15 yıl önceki versiyonları ile günümüzdeki örnekleri birbirine çok benziyor. Aynı kübik tasarım, aynı büyük detaylar buna karşılık yeni nesil far ve stoplar gibi detaylar onu daha albenili hale getirmiş. Bu sayede de teknolojik bir otomobil olduğunu dış tasarımıyla da size hissettiriyor.

Aracın iç mekanı ise konfor ve kalite anlamında rakiplerinin önünde yer alıyor. Özellikle opsiyonel donanımların da etkisiyle iç mekanda eksik bulmak çok zor. Araçtaki geniş ve açılabilir cam tavan da albeniyi ve ferahlığı artıran önemli bir detay.

Mercedes’in iç mekanındaki en büyük rahatsızlığı ise öndeki ikili koltuk veriyor. Bu koltuk çok dik konumlandırılmış ve sırtlık ayarı yapılamadığı için uzun yolculuklarda yorucu oluyor. Buna karşılık arka koltuklar ve özellikle sürücü koltuğu ise alkışı hak ediyor.

Mercedes Benz Vito 119 test

 

Güçlü motor her işin altından kalkıyor

Mercedes bu araçta 1.6 litrelik önden çekişli ve manuel vitesli bir motor da sunmasına karşılık tüketiciler testimizde olduğu gibi arkadan itişli ve 2.2 litre hacmindeki dizel motoru tercih ediyor. Bu motorun gücü ve tork değeri yüksekken, güç üretim bandı da homojen bir çizgide seyrediyor.

::  Citroen C3 kullanıcısına kendinden büyük imkanlar sunuyor

Aracın otomatik vites kutusu da hem yüklü hem de yüksüz durumlarda karakterini ayarlayabildiği için bu sınıftaki en iyi seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

 

Bu fiyatı hak ediyor mu?

Makyaj öncesi neslinde Vito oldukça iyi bir otomobildi ve eksik bulmak çok zordu ama rakiplerinin son zamanda yaptıkları geliştirmelerden sonra artık bunları söylemek pek mümkün değil. Özellikle Volkswagen tarafından yapılan atak ile Caravelle, artık elektrik desteği ile açılan bir bagaj kapağına, dijital gösterge paneline ve akıllı telefonlarla kablosuz bağlantı imkanı sunan multimedya ekranına sahip. Mercedes ise bu noktada kablo ile ekran yansıtma teknolojisine yer vermiş. Aralarında 100 bin TL gibi ciddi bir fark olduğunu belirtmememizde fayda var. Ancak fiyat ve bu bahsettiğimiz teknolojik özellikler sizin için önemli değilse elbette o zaman bu aracı gözü kapalı satın alabilirsiniz. Gerçekten bu modelde genel olarak hayatınızı olumsuz etkileyecek büyük eksiklikler bulunmuyor.

Mercedes Benz Vito 119 test

Mercedes Benz Vito 119 test sonucu

Mercedes-Benz Vito, kalitesi, performansı ve konforu ile öne çıkıyor. Aracın gelişen teknolojisi son kullanıcının birçok ihtiyaçlarına cevap vermeyi başarıyor ama rakiplerinin sunduklarının yanında maalesef yeterli değil.  Fiyatı ise bu konuda rakiplerinin çok üzerinde kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Baz donanımda bile dolu dolu – Toyota Yaris Testi

Küçük sınıf otmobillerin yetenekleri her geçen gün artıyor. Toyota Yaris’de bu konuda kendini önceki nesle göre bir hayli geliştirmeyi başardı.

Küçük Mercedes büyük oynuyor! Mercedes GLA 200 test

Mercedes, premium araç sınıfındaki rolünün farkında ve kullanıcıları için her modelinde daha…

Yeni motor ile gelen tazelik Nissan Qashqai 1.5 dci

Nissan, bir süredir satışta olan modeli Qashqai’nin motor seçeneklerini yeniledi. Yenilenen seçenekler ile model bir süre daha tazeliğini korumayı planlıyor.

Ford Puma – O artık yakışıklı bir Crossover

Bir zamanlar coupe olarak dikkatleri üzerine çeken modeli Puma yeni hayatına crossover olarak başladı. Ama bu değişim ona iyi gelmiş ve Ford Puma crossover sınıfına yeni bir soluk getirdi.