Ford Ecosport test

Ford’un Edge ve Kuga modellerinden sonra SUV ailesine yeni katılan EcoSport, küçük SUV pazarındaki kendine yer edinmeyi hedefliyor. Böylece diğer modeller için dişli bir rakip olacak. Ford Ecosport test

EcoSport’un tasarımında başlayacak olursak, otomobilin Kuga’nın küçülmüş hali olarak göründüğü söyleyebiliriz. Ön tampon tasarımı, farların şekli ve ızgara otomobile sevimli bir görünüm kazandırırken aynı zamanda da sportif görünmesini sağlıyor. Otomobilin arka tarafına geçtiğimizde ise işlerin biraz daha farklı olduğunu söyleyebiliriz. Ford, EcoSport’ta farklı bir bagaj kapağı tasarımı uygulamış. Bagaj kapağı sola doğru açılıyor. Bu da özellikle AVM gibi kapalı otoparklı bir yere geri geri veya paralel park ettiğinizde sizi zorlayabilir. Arkanıza park eden kişi eğer yakın park ettiyse bu alana ulaşmak için öncelikle otomobilinizi bir miktar hareket ettirmeniz gerekiyor. Ancak bu kapağın arkasındaki 356 litrelik yükleme alanı beklentileri karşılıyor.

Ford Ecosport test

Ön konsol işlevsel

EcoSport’un kabini kompakt bir otomobilde olması gerektiği gibi işlevsel bir şekilde tasarlanmış. Saklama gözleri ihtiyaçlarınızı karşılamayı başarıyor. Ayrıca ön konsolda bulunan tutma yeri otomobile maceracı bir ruh kazandırıyor. Sync3 multimedya sistemi ile gelen otomobil, günümüz bağlantı ihtiyaçlarını karşılamayı başarıyor. Android Auto ve Apple CarPlay destekleri sayesinde akıllı telefonunuzu bu ekrandan kontrol edebilirsiniz. Ek olarak B&O ses sistemi müzik dinlemeyi sevenler için tatmin edici bir performansa sahip. ST-Line olarak adlandırılan tek donanım ile gelen otomobil, satın alma esnasında çok fazla seçenek sunmuyor gibi görünse de fazlasıyla opsiyon seçeneğine sahip.

Ford Ecosport test

Ödüllü motor yeterli

Ford’un kalbinde 1.0 litrelik 3 silindirli motor yer alıyor. Otomatik şanzıman ile kombine edilen bu motor, özellikle şehir içi kullanımlar için yeterli performansa sahip. Ara hızlanmalarda ve ilk hareket anında biraz ağırkanlı hareket etmesine rağmen devamını getirmeyi başarıyor. Aracın yüklü durumlarda da performansı değişmiyor ki bu da son derece olumlu. Bunun olmasında da tork dağılımının dengeli yapısının etkisi büyük.

Ayrıca 1.5 litrelik dizel motorla alınabilen modelde bu versiyon ise sadece manuel vitesle kombine ediliyor. Bu da ister istemez özellikle otomatik vites seven kadınların ilgisini azaltacaktır.

::  Farklı tarzıyla dikkatler üzerinizde olsun - Ford Kuga Vignale

Otomobilin süspansiyonları ise alıştığımız Ford konforunda. Yoldaki kasisleri ve kusurları başarılı bir şekilde emen süspansiyon, hızlı girilen virajlarda gövde ağırlığını dengeli bir şekilde taşıyabiliyor. Direkt direksiyon sistemi ise Ford standartlarını karşılamayı başarıyor. Aracın gürültü düzeyi ise beklenenden biraz fazla. Bu sınıfta daha sessiz modeller mevcut.

Hem dizel manuel hem de benzinli otomatik versiyonu 126 bin 500 TL’den satılan Ford EcoSport sadece ST-Line donanım paketi ile alınabiliyor. Araçtaki zengin opsiyonel donanımlar da satın alındığında ise fiyat etiketi 135 bin TL seviyesine yükseliyor ki rakipleri ile benzer seviyede kalıyor.

Ford Ecosport test

Ford Ecosport test sonucu

EcoSport, küçük SUV sevenler için güzel bir alternatif. Günümüz ihtiyaçlarını karşılamayı başarıyor. Ayrıca küçük motoruna oranla yeterli performansa da sahip. Sadece bagaj kapağının tasarımına alışmak biraz zaman alıyor.

Ford Ecosport test

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mercedes Benz Vito 119 – Teknolojisi ile fiyatı da arttı

Mercedes-Benz Vito, otomobil olarak satın alınabilmesinin avantajı ile geniş ailelerin tercih ettiği modeller arasında yer alıyor. Son yapılan güncelleme ile birçok beklentiyi de karşılamayı başaran model, vergiler ve döviz kuru yüzünden fiyatıyla yine can yakacak.

Baz donanımda bile dolu dolu – Toyota Yaris Testi

Küçük sınıf otmobillerin yetenekleri her geçen gün artıyor. Toyota Yaris’de bu konuda kendini önceki nesle göre bir hayli geliştirmeyi başardı.

Küçük Mercedes büyük oynuyor! Mercedes GLA 200 test

Mercedes, premium araç sınıfındaki rolünün farkında ve kullanıcıları için her modelinde daha…

Yeni motor ile gelen tazelik Nissan Qashqai 1.5 dci

Nissan, bir süredir satışta olan modeli Qashqai’nin motor seçeneklerini yeniledi. Yenilenen seçenekler ile model bir süre daha tazeliğini korumayı planlıyor.