Nissan Qashqai 1.5 DCi

Bir süredir satışta olan Qashqai, geçtiğimiz yıl küçük bir makyaj geçirmişti. Makyaj ile gelen özellikler her ne kadar yeterli gibi görünse de, teknolojik olarak biraz yetersiz kaldığı yerler oluyordu. Nissan’da, Qashqai modeline yeni bir güncelleme yaparak kullanıcılarının sahip olmak istediği donanımları yenilediği otomobilinde sunmaya başladı.

Aracın tasarımında değişiklik olmadığı için yazımızda tasarım kısmından bahsetmeyeceğiz. Qashqai’de asıl büyük yenilik kaputun altında ve şanzımanında yer alıyor. Eskiden 1.2 litrelik benzinli ve 1.6 litrelik dizel motorlar ile satılan otomobil artık, 1.3 litrelik benzinli ve 1.5 litrelik dizel motorlar ile satışa sunuluyor. Renault imzalı olan bu motorları Renault-Dacia ailesinden yakından tanıyoruz.

Nissan Qashqai 1.5 DCi

Yeni dizel motor önceki versiyondan daha verimli

Test ettiğimiz modelde de 1.5 litrelik dizel motor yer alıyor. 115 beygir güç ve 260 Nm tork üreten motor, yeni 7 ileri DCT şanzıman ile kombine ediliyor. 1.5 litrelik motor çift kavramalı şanzıman ile uyumlu çalışmayı başarıyor. Vites geçişleri akıcı ve sarsıntısız. Ayrıca bu birleşim yakıt tüketimi konusunda da oldukça verimli olmayı başarıyor. Eski şanzımanın yer aldığı 1.6 litrelik dizel versiyon, güncel modelden bir miktar daha büyük hacime sahip olmasına rağmen şanzımanın çalışma karakteri yüzünden fazla yakıt tüketiyordu. DCT şanzımanlı versiyon NECD verilerine göre 4 litre, WLTP verilerine ortalama 5 litre yakıt tüketiyor. Günlük hayatta ise İstanbul’da yaptığımız testlerde ortalama 5.5 litrelik bir veri elde etmeyi başardık.

Nissan Qashqai 1.5 DCi

Sonunda akıllı telefon desteği geldi

Otomobilin bütün yenilikleri tabii bu kadarla sınır değil. İç mekanda da kullanıcıları yeni bir multimedya ekranı bekliyor. Nissan Pulsar’dan, Qashqai’ye hatta Navara’ya kadar kullanılan multimedya ekranı sonunda yenilendi. Artık Apple Car Play ve Android Auto desteğine kavuşan multimedya sistemi üzerinden akıllı telefonunuzu kontrol edebiliyorsunuz.

::  Farklı tarzıyla dikkatler üzerinizde olsun - Ford Kuga Vignale

Özetle Qashqai, yeni motor ve şanzıman seçenekleri ile hayatına bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Yenilenen multimedya sistemi de motor dışında iç mekanda yenilik isteyen kullanıcılar için öne çıkıyor. Aracın fiyatı ise rakipleri ile karşılaştırıldığında makul seviyelerde yer alıyor.

Nissan Qashqai 1.5 DCi

Nissan Qashqai 1.5 DCi test sonucu

Nissan, Qashqai’nin başarılı formülünü bozmak istememiş. Yeni dizel motoru fazladan tasarruf isteyenler için birebir ama bu yenilikten başka bir şey beklememek gerekli.

Nissan Qashqai 1.5 DCi

TEKNİK VERİLER Nissan Qashqai 1.5 DCT

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı /4/Dizel
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1461 cc
Maksimum güç 115 HP – 4000 d/d
Maksimum tork 260 Nm – 1750 d/d
Son hız 183 km/s
0-100 km/s hızlanma 13.0 sn
Şanzıman 7 ileri otomatik
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Disk/ disk
Lastikler 225/45 R19
Depo kapasitesi 55 lt
Bagaj kapasitesi 401 lt
Ağırlık 1400 kg
Tüketim (fab. ver.) 3.8/4.0/4.5 lt/100 km
Uzunluk 4394 mm
Genişlik 1806 mm
Yükseklik 1590 mm
Aks mesafesi 2646 mm
Fiyat 274.990 TL

Nissan Qashqai 1.5 DCi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mercedes Benz Vito 119 – Teknolojisi ile fiyatı da arttı

Mercedes-Benz Vito, otomobil olarak satın alınabilmesinin avantajı ile geniş ailelerin tercih ettiği modeller arasında yer alıyor. Son yapılan güncelleme ile birçok beklentiyi de karşılamayı başaran model, vergiler ve döviz kuru yüzünden fiyatıyla yine can yakacak.

Baz donanımda bile dolu dolu – Toyota Yaris Testi

Küçük sınıf otmobillerin yetenekleri her geçen gün artıyor. Toyota Yaris’de bu konuda kendini önceki nesle göre bir hayli geliştirmeyi başardı.

Küçük Mercedes büyük oynuyor! Mercedes GLA 200 test

Mercedes, premium araç sınıfındaki rolünün farkında ve kullanıcıları için her modelinde daha…

Ford Puma – O artık yakışıklı bir Crossover

Bir zamanlar coupe olarak dikkatleri üzerine çeken modeli Puma yeni hayatına crossover olarak başladı. Ama bu değişim ona iyi gelmiş ve Ford Puma crossover sınıfına yeni bir soluk getirdi.