Peugeot 2008 test

Uzun yıllardır yenilenmesini beklediğimiz önceki neslin artık tamamen geçerliliğini yitirdiği son zamanlarda yenilenen 2008, unutulmaya yüz tutmuş kimliğini tekrar otomobil tutkunlarına hatırlatmayı başardı. Türkiye’ye gelmesinden önce ilk olarak fotoğraflarını gördüğümüz model, tasarım konusunda radikal değişikliklere sahip olduğunu düşündürdü zira ülkemizde test etme fırsatı bulduğumuz ve canlı canlı gördüğümüz model bu değişimlerin yerinde olduğunu gözler önüne sermeyi başardı.

508’den tanıdığımız ön yüz SUV sınıfında yer alan küçük kardeş 2008’de de neredeyse birebir yer alıyor. Farların altında yer alan ve dişi andıran gündüz ledleri, ön kaputtaki model ismi ve ızgara tasarımı… Bundan sonra yenilecek olan bütün Peugeot modellerinin bu tasarım çizgilerine sahip olacağını gösteriyor. Peki arka tarafta durum nasıl? Açıkçası aracın arka tarafı ön tarafı kadar iddialı değil. 3008’i andıran tasarımı farklılık olmasına rağmen ağabeyini hatırlatıyor. Peugeot mühendisleri biraz kolaya kaçmış ve güzellik her ne kadar göreceli bir kavram olsa da biz bu arka tasarımı beğendik.

i-Cocpit güncellenerek 3 boyuta kavuştu

2008’in iç mekanında son dönem Peugeot çizgileri izlenmeye devam ediyor. i-Cockpit’te üst kısmı düz küçük direksiyon simidi ve donanıma göre 10 inçe genişliğine çıkabilen dokunmatik ekran yerini koruyor. Bu dokunmatik ekrana satın alacağınız donanıma bağlı olarak 3 boyutlu dijital göstergeler eşlik ediyor. İyi haber 3 boyutlu göstergeler sadece baz donanım yani Active’de yer almıyor Allure ve GT-Line donanımlarında standart olarak geliyor.

Peugeot 2008 test

130 beygir az gibi gelsede atik bir karaktere sahip

Aracın kaputunun altında yeni nesil 1.5 litrelik dizel motor yer alırken bu motor 130 beygir güç ve 300 Nm tork üretebiliyor. 8 ileri otomatik şanzıman ile kombine edilen motoru daha önce farklı Peugeot modellerinden tanıyoruz. Diğer modellerde olduğu gibi tüketim konusunda tasarruflu ama performans beklentilerini de karşılamayı başaran motorun tek dezavantajı bir miktar gürültülü çalışması. Özellikle ilk çalıştırma veya durdur-başlat devreyken trafikte dur kalk yaptığınızda bu ses bir süre sonra sizi rahatsız etmeye başlayabilir.

::  En havalı ticari otomobil Citroen Berlingo

Bagaj kullanışlı olduğu kadar büyük

Her ne kadar kompakt SUV sınıfında yer almasına rağmen artan boyutları sayesinde dört yetişkinin rahatlıkla seyahat edebileceği kıvama gelen 2008’in artık arka koltukları yeterli diz ve baş mesafesine sahip. Ayrıca 434 litreye sahip olan bagaj uzun seyahatlerde eşyalarınızı yerleştirmeniz için yeterli alanı sizlere sunuyor. 2008 kullanıcılarının alışması gereken hatta yolcularında alışması gereken bir unsur yer alıyor. Aracın taban eşiği bir hayli yüksekte olduğu için araca inerken veya binerken bu eşiğe takılabilirsiniz. Bu noktada bu durum özellikle misafirleriniz aracın içine kendini atarmış gibi görünmesine neden olabilir ama onlarda bu durumu hızlıca uyum sağlayacaktır.

Peugeot 2008 test sonucu

2008 sahip olduğu teknolojik özelliklerle adeta size çağın ötesinden bir otomobil hissi vermeyi başarıyor. Böylesine şık görünen bir otomobile sahip olmak istiyorsanız eğer fiyatına bakmanızı tavsiye ederiz.

Peugeot 2008 test

TEKNİK VERİLER Peugeot 2008 1.5 BlueHDi GT-Line

Motor (tip/silindir sayısı): Sıralı/4/Dizel
Yerleşim: Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı: 16/2
Motor hacmi: 1499 cc
Maksimum güç: 130 HP – 3750 d/d
Maksimum tork: 300 Nm – 1750 d/d
Son hız: 195 km/s
0-100 km/s hızlanma: 9.3 sn
Şanzıman: 8 ileri EAT8
Aktarma: önden çekiş
Frenler (ön/arka): Disk/disk
Lastikler: 215/55 R18
Depo kapasitesi: 41 lt
Bagaj kapasitesi: 434 lt
Ağırlık: 1235 kg
Tüketim (fab. ver.): 3.5/3.8/4.2 lt/100 km
Uzunluk: 4300 mm
Genişlik: 1987 mm
Yükseklik: 1550 mm
Aks mesafesi: 2605 mm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mercedes Benz Vito 119 – Teknolojisi ile fiyatı da arttı

Mercedes-Benz Vito, otomobil olarak satın alınabilmesinin avantajı ile geniş ailelerin tercih ettiği modeller arasında yer alıyor. Son yapılan güncelleme ile birçok beklentiyi de karşılamayı başaran model, vergiler ve döviz kuru yüzünden fiyatıyla yine can yakacak.

Baz donanımda bile dolu dolu – Toyota Yaris Testi

Küçük sınıf otmobillerin yetenekleri her geçen gün artıyor. Toyota Yaris’de bu konuda kendini önceki nesle göre bir hayli geliştirmeyi başardı.

Küçük Mercedes büyük oynuyor! Mercedes GLA 200 test

Mercedes, premium araç sınıfındaki rolünün farkında ve kullanıcıları için her modelinde daha…

Yeni motor ile gelen tazelik Nissan Qashqai 1.5 dci

Nissan, bir süredir satışta olan modeli Qashqai’nin motor seçeneklerini yeniledi. Yenilenen seçenekler ile model bir süre daha tazeliğini korumayı planlıyor.