Ford Ranger test

2019 yılının sonlarına doğru ülkemizde tanıtılan yeni Ford Ranger’ı daha önce şikayet ettiğimiz bir çok eksiğini gidermiş bir model olarak karşımızda.

Yenilenen modelde tasarım tarafında büyük değişiklikler yer almıyor. Önceki nesil ile olan farklarına baktığımızda ön tarafta farların, tamponun ve ön sis farlarının konumunun ve formunun değiştiğini görüyoruz. Ön tarafta yapılan değişiklikler bunlarla sınırlıyken arka tarafta değişiklikler daha da sınırlı. Aracın arka tarafında sadece stop lambaları değişmiş gibi görünse de aslında Ranger’ın koca kasasını kapatan kapakta da yenilik mevcut. Bu yenilik gözle görülebilen bir yenilik olmadığı için ilk bakışta fark edememeniz normal. Önceki nesilden daha hafif olan bu kapak artık tek elle hatta iki parmağınızla açıp kapatabileceğiniz şekilde yenilenmiş, bu da bu alana bir eşya yerleştireceğiniz zaman tek elle daha az enerji harcamanızı sağlıyor.

Ford Ranger test

Hacim küçüldü ama güç eksilmedi

Ranger’ın en büyük yenilikleri gövdesinin altında yer alıyor. Anlatmaya ilk olarak motor ile başlamak lazım. 5 silindirli 3.2 litrelik büyük hacimli ama hantal eski motor yerini 2.0 litrelik 4 silindirli çift turbolu motora bırakmış. Hacim küçülmüş, silindir sayısı azalmış olmasına rağmen gücü 13 beygir, torku ise 30 Nm artmış. Eski Ranger’da bulunan 6 ileri otomatik şanzıman da yerini 10 ileri yeni şanzımana bırakmış. Yeni motor ve yeni şanzımanın birleşimi ile Ranger adeta içinde sakladığı gücü ortaya çıkartmış durumda.

Tabii içindeki gücü ortaya çıkartırken kullanıcısına endişe duyurmayı da unutmamış. Aracın arka frenleri kampana olduğu için 2.3 tonluk ağırlık frenleme esnasında sizi fazlasıyla düşündürüyor. 4×2 modunda kullanırken de ıslak bir zeminde arkasını bırakmaya fazlasıyla meyilli bir karaktere sahip olduğu için özellikle viraj içerisinde alışana kadar sizi korkutabilir. Tabii bu durumu avantaja çevirip arkasını kaydırarak eğlenebilirsiniz ama bu durum ne kadar kontrol altında tutulabilir bu noktada net bir şey söylemek maalesef mümkün değil.

::  Fazladan hacim ve kullanışlılık - Fiat Egea SW testi

Ford Ranger test

Adeta binek otomobil

Konfor tarafına da biraz değinmek gerekirse, önceki nesil ile aralarında büyük farklılık olduğunu hareket etmeye başladığınız anda fark edebiliyorsunuz. Önceki nesil hafif ticari ile binek otomobil arasında bir konfor sunarken, yenilenen model artık daha fazla binek otomobil konforu sunabiliyor. Özellikle asfaltta aracı kullanırken kasisleri ve çukurları büyük çoğunlukla hissetmeden geçebiliyorsunuz. Arazide ise durum benzer. Süspansiyonun çalışma yapısı önceki nesilden farklı olduğu için aracının karoseri artık daha stabil durabiliyor. Bu da arazide araç içinde daha az sarsılmanızı ve yorulmanızı sağlıyor.

Aracın deri döşemeleri kalite konusunda sizi şımartırken genişlik konusunda da modelin eksiği yok. Ancak arka koltuklar bu araçların hepsinde olduğu gibi ne yazık ki çok konforlu değil. Özellikle arka koltuktaki sallantılı yolculuklar nedeniyle bir süre sonra mideniz bulanmaya başlayabilir.

Ford Ranger test

Ford Ranger test sonucu

Ford pick-up pazarında daha fazla pay istiyor ve bunu Ranger ve kardeşi Raptor ile yapmayı hedefliyor. Yenilenen Ranger oldukça başarılı bir model, fiyatı da size sunduğu konfor ve performansının karşısında kabul edilebilir seviyede yer alıyor.

Ford Ranger test

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mercedes Benz Vito 119 – Teknolojisi ile fiyatı da arttı

Mercedes-Benz Vito, otomobil olarak satın alınabilmesinin avantajı ile geniş ailelerin tercih ettiği modeller arasında yer alıyor. Son yapılan güncelleme ile birçok beklentiyi de karşılamayı başaran model, vergiler ve döviz kuru yüzünden fiyatıyla yine can yakacak.

Baz donanımda bile dolu dolu – Toyota Yaris Testi

Küçük sınıf otmobillerin yetenekleri her geçen gün artıyor. Toyota Yaris’de bu konuda kendini önceki nesle göre bir hayli geliştirmeyi başardı.

Küçük Mercedes büyük oynuyor! Mercedes GLA 200 test

Mercedes, premium araç sınıfındaki rolünün farkında ve kullanıcıları için her modelinde daha…

Yeni motor ile gelen tazelik Nissan Qashqai 1.5 dci

Nissan, bir süredir satışta olan modeli Qashqai’nin motor seçeneklerini yeniledi. Yenilenen seçenekler ile model bir süre daha tazeliğini korumayı planlıyor.