Renault’un SUV ailesinin 3 numaralı üyesi olan Koleos, boyutları ve tasarımı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Renault markasının Megane ve Talisman modeli başlayan tasarım karakterini Koleos modelinde de görebilmek mümkün. Bu tasarım karakterinin en temel detayı olan far tasarımı bu modelde yer alıyor.

Kokpiti nasıl?

Renault Koleos 2.0 dci

Otomobilin kokpiti güncel bir Renault modeli kullandıysanız size yabancı gelmeyecektir. Ön konsolda yer alan büyük ekran üzerinden bütün kontrollere ulaşabiliyorsunuz. Araç hakkında bilgileri, müziği ve klimayı kontrol edebildiğiniz bu ekran, araca teknolojik bir hava kazandırmayı başarıyor.

Ekran dışında ön konsolun ortasında yer alan havalandırma menfezlerinin premium otomobil markası Porsche’yi biraz anımsattığını belirtmem gerekli.

Süspansiyonları aşırı konforlu

Renault Koleos 2.0 dci

Koleos’u kullandığımız süre boyunca konforundan oldukça memnun kaldık. Özellikle şehir içerisindeki kullanımlarda makam aracı olabilecek bir model. Peki uzun yolda nasıl? İşte bu kısım biraz kullanıcısını şaşırtıyor. Özellikle 100 km/s hızın üzerine çıktığınızda yanal rüzgarlardan otomobil biraz fazla etkileniyor ve virajlara daha dikkatli girmeniz gerekiyor. Süspansiyon karakteri otomobilin konfor odaklı olduğu için uzun yolda kullanıcısını fazla yoruyor. Direksiyona sık sık müdahale etmeniz gerekli ve bu durum kullanıcı için bir süre sonra yorucu oluyor.

2.0 litrelik motor her an hazırda bekliyor

Renault Koleos 2.0 dci

Ülkemizde ilk olarak 1.6 litrelik dizel motor ile gelen model, 2.0 litrelik dizel motor seçeneğine sonunda kavuştu. 1.6 litrelik motor performans ve tüketim konularında kullanıcılarını üzmese de daha fazlasını isteyenler için yetersiz kalıyordu. Renault’ta bu noktada 2.0 litrelik dizel motoru ülkemizde satışa sundu. Satılan iki litrelik dizel motor, performans konusunda tatmin edici. Özellikle ilk hareket ve ara hızlanmalarda canlı bir karaktere sahip. Tüketim konusuna gelirsek, siz ondan ne isterseniz onu sizlere veriyor. İki çeker moduna alıp sakin kullanır ve hız limitlerinin altında yolculuk yaparsanız oldukça tasarruflu olurken, dört çeker moduna alıp, gaza daha sert basarsanız daha fazla yakıyor ama tüketim verileri genel anlamda fabrika verilerine oldukça yakın.

Fiyatı ne kadar?

Renault Koleos 2.0 dci

1.6 litrelik hacime sahip kardeşinin 275.000 TL’den satıldığı ülkemizde test ettiğimiz 2.0 litrelik Koleos 360.000 TL’lik satış fiyatına sahip. Aralarında 85.000 TL’lik bir fark varmış gibi görünse de kullandığımız araçta çeşitli opsiyonlarında yer aldığını belirtmeliyiz.