Volvo S90 T6 Test

Volvo’nun sedan modellerinin en büyüğü S90, bu yazımızda 310 HP güce sahip T6 motoru ile konuğumuz oluyor. Farklı motor seçeneklerini deneyimlediğimiz modelin bu sefer güçlü benzinli versiyonu ile beraberiz.

Uzun süredir satışta olan S90 modelinin bu yazımızda sizlere tasarımından çok fazla bahsetmeyeceğim fakat R-Design donanımı ile satın alırsanız ne gibi farklılıklar olduğundan bahsetmemek olmaz. Sportif donanım versiyonu R-Design ile otomobili satın aldığınızda gövde renginden farklı olarak gri renkli ayna kapakları, ön tarafta disklere aktif soğutma sağlaması için hava kanallı tampon ve büyük jantlar geliyor. Aracın iç mekanında ise koltukların yanal destekleri bir miktar daha arttırılmış. Ancak bu nedenle koltuklar her vücut tipine uygun halde değil. Özellikle iriyseniz yanal destekler sizi çok zorluyor.

Volvo S90 T6 Test

T6 motor ağırlıkla başa çıkabiliyor

Volvo diğer modellerinde kullandığı dört silindirli 310 beygir güç üreten motora bu otomobilde de yer veriyor. 310 beygir güç ve 400 Nm tork üreten bu motor, 8 ileri otomatik şanzıman ile kombine ediliyor. Motorun şanzıman ile uyumu başarılı ama konfor odaklı versiyonlarda da bu şanzıman kullanıldığı için hızlı vites değiştirmek istediğinizde bir miktar gecikme yaşayabiliyorsunuz.

Kullandığımız süre boyunca gerek 0’dan 100 km/s hıza ulaşmada gerekse de ara hızlanmalarında gayet başarılı olan otomobil, yakıt konusunda da kendini ön planda tutmayı başarıyor. Fabrika değerleri her ne kadar şehir içerisinde 9.6 litre olsa da kullandığımız süre boyunca ortalama tüketim 12 litrenin altına düşmedi.

Sportifliği konforu da etkiliyor

Spor donanım ile beraber gelen büyük jantlar, otomobilde güzel görünmesine rağmen konfor kısmından biraz fedakarlık etmenize neden oluyor. Diğer donanımlardan bir miktar daha sert bir karaktere sahip olan süspansiyon sistemi ile birlikte büyük jantlar yoldaki kusurları sönümleme konusunda zayıf kalıyor fakat aracın viraj içerisindeki gövdesini dengeli bir şekilde taşımasına da olanak sağlıyor. Öncelik sıralamanızda performans birinci sırada konfor ikinci sırada ise bu durum sizi rahatsız etmeyecektir çünkü bu otomobil ile hızlı girilen virajları keyifle ve endişelenmeden dönebilmeniz mümkün.

::  Skoda Karoq dengeleri değiştirmeye geldi

Test aracımız biraz yıpranmıştı Bu nedenle araç içinde duyulan tıkırtılar pek de az değildi. Ayrıca bu yıpranma nedeniyle fren sistemi de testimiz esnasında bizi hayal kırıklığına uğrattı. Umarız bu olumsuzluk bizim test aracımıza özgüdür. Zira yaptığımız ölçümlerde araç arka arkaya yapılan frenlerde stabil yapısını korumuş olsa da fren mesafesi konusunda beklediğimizden kötü sonuçlara imza attı.

Tüm bunların dışında S90 aslında büyük bir sedan otomobil. Bu da geniş bir yaşam alanı demek. Ayrıca standart donanım da oldukça zengin. Ancak yüksek yakıt tüketimi ve her beden yapısına uygun olmayan koltuklar albeniyi azaltıyor. Üstelik aracın fiyatı da Alman rakipleriyle yarışır düzeyde.

Volvo S90 T6 Test Sonucu

Volvo S90 konfor odaklı bir model olmasına rağmen performans sevenlere T6 motor ile cevap veriyor. Ancak bu birliktelik sonucu konfor özellikleri ciddi biçimde azalıyor.

TEKNİK VERİLER – Volvo S90 T6

Motor (tip/silindir sayısı): Sıralı /4/Benzin
Yerleşim: Önde uzunlamasına
Supap/eksantrik sayısı: 16/2
Motor hacmi: 1969 cc
Maksimum güç: 310 HP – 5700 d/d
Maksimum tork: 400 Nm – 2200 d/d
Son hız: 250 km/s
0-100 km/s hızlanma: 5.9 sn
Şanzıman: 8 ileri otomatik
Aktarma: Dört tekerlekten çekiş
Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/ disk
Lastikler: 255/35 R20
Depo kapasitesi: 60 lt
Bagaj kapasitesi: 500 lt
Ağırlık: 1816 kg
Tüketim (fab. ver.): 5.8/7.2/9.6 lt/100 km
Uzunluk: 4963 mm
Genişlik: 1879 mm
Yükseklik: 1443 mm
Aks mesafesi: 2941 mm
Fiyat: 577.700 TL

Volvo S90 T6 Test

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mercedes Benz Vito 119 – Teknolojisi ile fiyatı da arttı

Mercedes-Benz Vito, otomobil olarak satın alınabilmesinin avantajı ile geniş ailelerin tercih ettiği modeller arasında yer alıyor. Son yapılan güncelleme ile birçok beklentiyi de karşılamayı başaran model, vergiler ve döviz kuru yüzünden fiyatıyla yine can yakacak.

Baz donanımda bile dolu dolu – Toyota Yaris Testi

Küçük sınıf otmobillerin yetenekleri her geçen gün artıyor. Toyota Yaris’de bu konuda kendini önceki nesle göre bir hayli geliştirmeyi başardı.

Küçük Mercedes büyük oynuyor! Mercedes GLA 200 test

Mercedes, premium araç sınıfındaki rolünün farkında ve kullanıcıları için her modelinde daha…

Yeni motor ile gelen tazelik Nissan Qashqai 1.5 dci

Nissan, bir süredir satışta olan modeli Qashqai’nin motor seçeneklerini yeniledi. Yenilenen seçenekler ile model bir süre daha tazeliğini korumayı planlıyor.