Mercedes, premium araç sınıfındaki rolünün farkında ve kullanıcıları için her modelinde daha fazla konfor ve teknoloji sunmak için elinden geleni yapmaya devam ediyor. Kısa süre önce yenilenen GLA modeli de bunun en net göstergelerinden birisi.

İlk kez 2013 yılında satışa sunulan GLA modeli, ilk versiyondan günümüzü kadar büyük değişimler yaşadı. Güncel versiyonda yer alan yeni Multibeam led farlar, ön ızgara ve tampon tasarımı otomobilin dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Aracın arka tarafında ise yenilenen stoplar, tampon ve bagaj yeni modeli ilk görüşte ayırt etmenize yardımcı oluyor.

Küçük hacim büyük güç

Mercedes’in en küçük modelleri arasında yer alan GLA, ülkemizde sadece benzinli motor seçeneği ile satışa sunuldu. GLA 200 olarak yer alan yeni model 1.3 litrelik benzinli motora ve 7 ileri otomatik şanzımana sahip. 163 HP güç ve 250 Nm tork üreten bu motor, 7 ileri G-DCT şanzıman ile uyumlu bir şekilde çalışmayı başarıyor. Mercedes’in yeni GLA modelinde yer verdiği bu motor ve şanzıman kombinasyonunu daha öncesinde yeni A Serisi ve B Serisi otomobillerde de deneyimleme şansını yakalamıştık. A Serisi ve B Serisi’nde de oldukça başarılı olan bu motor şanzıman kombinasyonu, başarısını GLA modelinde de devam ettiriyor.  Küçük hacmine rağmen kesintisiz güç sunmayı başaran motorun 1.3 lt olduğunu sürüş esnasında anlamanız mümkün değil.

Yeni Mercedes GLA’nın kokpitine geçtiğimizde her ne kadar yerini aldığı öncüsünden daha küçük boyutlara sahip olsa da geniş bir iç mekan bizleri karşılıyor. Daha yüksek ve daha dik sürücü ve ön yolcu oturma pozisyonu, öncüsüne oranla daha fazla SUV karakteri sunuyor. Sürücü ve ön yolcu, Yeni GLA’da A Serisi’ne kıyasla 140 mm ve B Serisi’ne kıyasla 50 mm daha yüksekte oturuyor. Yüksek oturma pozisyonu kadar daha ince sütun tasarımlarının da katkısıyla daha fazla görüş alanı sunuluyor.

14 cm kadar ileri-geri hareket edebilen manuel ayarlanabilir arka koltuklar diz mesafesini kullanım amacına bağlı olarak ayarlama imkanı sunarken sırt eğimi oturma pozisyonunu ayarlama imkanı sunuyor. 40:20:40 oranında üç parça halinde katlanan arka koltuklarla bagaj hacmi daha büyük nesneleri taşımak üzere büyütülebiliyor. Standart olarak sunulan yükseklik ayarlı bagaj zemini fonksiyonelliği destekliyor.

Mercedes GLA 200 test

Boyutları sizi yanıltmasın o aslında oldukça büyük

Araca ilk baktığınız anda size küçük bir otomobil hissi vermesine karşı aslında GLA hiç de küçük bir model değil. Zaten aracın iç mekanına geçtiğinizde bunu daha iyi anlıyorsunuz. Gerek önde gerekse arkadaki yaşam alanı hem ferah hem de kaliteli.

Güncellenen bütün Mercedes modellerinde yer alan yeni nesil multimedya ve gösterge ekranı bu modelde de mevcut. İki adet 7 inçlik ekran ile standart olarak satışa sunulan model de satın aldığınız opsiyonla bu ekranların boyutunu büyütebilmek mümkün. Akıllı telefon, sesli asistan ve acil durum çağrısı gibi özellikleri sayesinde teknolojik anlamda da oldukça gelişmiş bir karaktere sahip olan model kullanıcısına ihtiyaçlarından fazlasını sunmayı başarıyor.

Ülkemizde iki farklı donanım seviyesi ve tek motor seçeneği ile satışa sunulan yeni GLA’yı Progressive ve AMG donanım ile satın alabiliyorsunuz. Giriş seviyesi donanımı olan Progressive versiyonunu ülkemizde 519.000 TL’den satın alabilirken, AMG donanımlı modelini ise 571.000 TL’den satın alabiliyorsunuz. Ne yazık ki bu fiyatlar bir Mercedes-Benz için düşük olabilir ancak genel olarak oldukça yüksek.

Mercedes GLA 200 test sonucu

Yenilenen GLA modeli, tasarımı ve donanımı ile dikkat çeken bir model. Konfor konusunda da eksikleri olmayan modelin fiyatı bütçenizi zorlayabilir. Fiyatına karşılık sunduklarıysa parasının karşılığını verir nitelikte.

 

Mercedes GLA 200 test