Volkswagen SUV ailesini T-Serisi modelleri ile genişletmeye devam ediyor. Ailenin ortanca üyelerinden olan T-Roc modeli ise tanıtımından kısa bir süre sonra ülkemizde de satışa sunuldu. Ülkemizde satışa sunulmaya başladıktan sonra test etme fırsatı bulduğumuz otomobil, Golf’ün yerden yükseltilmiş modeli olarak karşımıza çıktı.

Tasarım konusunda T-Roc diğer Volkswagen modellerinden farklılaşmayı başarıyor. Keskin hatları ile dikkat çeken model, gençlerin ilgisini çekmeyi başaracaktır. Ön tarafta bulunan ızgara, farların tasarımı ve farların alt tarafına yerleştirilen gündüz ve sinyal lambaları T-Roc’un karakteristik detayları olarak öne çıkıyor. Ayrıca otomobilin arka tarafında yer alan ve daha önce Arteon modelinde de gördüğümüz ortaya konumlandırılan model yazısı da bu detaylar arasında yer alıyor.

Volkswagen T-Roc test

Aracın kokpiti alıştığımız Volkswagen standartlarında

Otomobilin kokpitinde bizi yeni nesil dijital gösterge paneli ve multimedya sistemi karşılıyor. Şık görünen bu teknolojik oyuncakları artık yeni nesil Volkswagen modellerinde sık sık görmeye devam edeceğiz.

Teknolojik detayların dışında otomobilin kokpiti her ne kadar Golf ve Polo modellerine benzese de kaplamalarda kullanılan sert plastikler biraz daha Polo modelini andırıyor.

Volkswagen T-Roc test

1.5 motor performans konusunda verimli

Ülkemizde sadece 1.5 litrelik benzinli motor seçeneği ile satışa sunulan otomobil, 7 ileri DSG şanzıman ile kombine ediliyor. Yine Arteon modelinde de deneyimlediğimiz bu motor ve şanzıman kombinasyonu güzel iş çıkartıyor ve T-Roc modelinde de bu başarısını sürdürmeye devam ediyor. 150 beygir güç ve 250 Nm tork üreten motor, ilk hareket anında ve ara hızlanmalarda yeterli canlığa sahip.

Aracın süspansiyonları ise ortalama bir sertliğe sahip. Üzerinde bulunan büyük yanaklı lastikler ile güzel iş başaran süspansiyon sistemi genel anlamda yumuşak bir karaktere sahip.

Volkswagen T-Roc test

Arka koltuklar yeterli baş ve diz mesafesine sahip

Beş kişilik oturma düzenine sahip olmasına rağmen dört yetişkinin rahatlıkla seyahat edebildiği model, ferah bir yaşam alanına sahip. Her ne kadar ülkemizde önden çekişli modeli sadece satışa sunulsa da otomobil Avrupa pazarında dört tekerlekten çekiş özellikli olarak da satıldığı için yüksek bir şaft tüneline sahip. Durum böyle olunca arka koltukta orta oturan yolcu için çok fazla bir konfor söz konusu olamıyor.

Ülkemizde şimdilik Highline donanım ile satışa sunulan modelin, R-Line versiyonu ilerleyen dönemlerde satışa sunulabilir fakat Volkswagen tarafından bunun ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Volkswagen T-Roc test

Volkswagen T-Roc test sonucu

T-Roc tasarımına güvenen bir model fakat iç mekan kalitesi bu noktada biraz zayıf kalıyor. VW’nin pazardaki elini güçlendiren model, şık tasarımlı otomobil severlerin beğenisini kazanacaktır.

TEKNİK VERİLER – Volkswagen T-Roc

Motor (tip/silindir sayısı): Sıralı /4/Benzin
Yerleşim: Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı: 16/2
Motor hacmi: 1498 cc
Maksimum güç: 150 HP – 4000 d/dak
Maksimum tork: 250 Nm – 1750 d/dak
Son hız: 210 km/s
0-100 km/s hızlanma: 8.4 sn
Şanzıman: 7 ileri DSG
Aktarma: Önden çekiş
Frenler (ön/arka): hava kanallı disk/ hava kanallı disk
Lastikler: 215/50 R18
Depo kapasitesi: 50 lt
Bagaj kapasitesi: 445 lt
Ağırlık: 1350 kg
Tüketim (fab. ver.): 4.9/5.6/6.7 lt/100 km
Uzunluk: 4234 mm
Genişlik: 1819 mm
Yükseklik: 1573 mm
Aks mesafesi: 2590 mm
Fiyat: 237.700 TL

Volkswagen T-Roc test