Ülkemizde üretilen i20 satış rakamlarıyla markayı memnun etse de küçük kardeş i10 ne yazık ki o kadar popüler olmayı başaramadı. Bunda kuşkusuz modelin satış fiyatının yüksekliği ve “kadın otomobili” imajının etkisi var. Hyundai, yenilediği modelde bu algıları yıkmak için tasarım konusunda elinden geleni yapmış ve ilk bakışta bu aracın önceki nesil i10 modellerinden çok daha farklı olduğunu algılayabiliyorsunuz.

Tasarımıyla daha maskülen bir otomobil halini alan model, gerek önde gerekse arkada tasarımıyla artık kendisine beğeni ile baktırıyor. İki renkli gövde de bu karosere çok yakışmış. İç mekanda ise artık 4 yetişkin için yeterli alan sunuluyor. Gerek ön gerekse arkadaki yaşam alanı beklenenden daha fazla. Elbette daha fazlasını sunan rakipler var ancak önceki nesle kıyasla yaşanan artış dikkat çekici. İç mekandaki teknolojik ekipmanların sayısı da artmış durumda. Aracın multimedya ekranından aktif ve pasif güvenlik elemanlarına kadar donanımları iyileştirilmiş. Sürüş esnasında ihtiyaç duyduğunuz bütün teknolojileri sunan model, gerçek bir şehir aracı olmuş.

Yeni Hyundai i10

Yeni Hyundai i10 artık 5 ileri otomatik şanzımana sahip

Şu an için 1.0 ve 1.2 litrelik iki benzinli motorla alınabilen i10’da 1.0 litrelik motor manuel veya otomatikleştirilmiş manuel AMT şanzımanla, 1.2 litrelik motor ise sadece AMT şanzımanla alınabiliyor. AMT vites kutusu ilk anda biraz tepki topluyor. Artık rakiplerde çift kavramalar veya tam otomatik vites kutuları varken Hyundai’nin bu tarz bir tercihi çok iyi olmamış. Çünkü aracın satış fiyatı düşük değil. Ancak kullanım esnasında AMT vites nispeten iyi işler çıkartıyor ve görevini yapıyor. Üstelik yakıt konusunda da cimri. Depo 36 litre ile oldukça küçük olmasına karşılık 600 km menzile ulaşmak mümkün. Ancak elbette yük arttıkça tüketim de artıyor ve motordan zorlanma sesleri geliyor.

Hyundai i10’nun yeni direksiyon sistemi kullanım esnasında hemen dikkat çekiyor. Sürücünün ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilen direksiyon sisteminin kolonunda ayarlar kısıtlı olsa da sistemde verilen tepkiler hızlı. Önceki nesle kıyasla gürültü konusunda da iyileştirmeler yapılmış.

Ülkemizde Jump, Style ve Elite olmak üzere 3 donanım ve 2 motorla alınabilen i10, ne yazık ki fiyat olarak cep dostu bir model değil. Tıpkı önceki nesillerde olduğu gibi yine yüksek sayılabilecek bir fiyat etiketiyle satılan aracın ağabeyi i20 ile fiyat farkı önemsiz sayılabilecek kadar az. Bu nedenle tüketicilerin yine tercihlerini i20’den yana kullanmaları olası.

Sonuç

Hyundai i10 büyük bir değişim geçirmiş. Aracın pek çok noktasındaki eksikleri giderilmiş. Buna karşılık fiyat etiketi hala yüksek ve ağabey i20 ile olan fark önemsenmeyecek kadar az olduğu için şans yine i20’den yana olacaktır.

Yeni Hyundai i10